Pod pretekstem walki z kryzysem rząd chce doprowadzić do likwidacji szkolnictwa katolickiego albo do jego transformacji w elitarne szkolnictwo dla najbogatszych – ostrzegają stowarzyszenia szkół katolickich we Włoszech
Rząd Mario Montiego wydał właśnie dekret o obłożeniu instytucji kościelnych i innych niedochodowych podatkiem od nieruchomości. Z podatku zwolnione mają być jedynie te szkoły, których czesne jest co najwyżej symboliczne. Symboliczny tymczasem jest wkład budżetu państwa w edukację ponad miliona młodych Włochów, którzy pobierają naukę w szkołach kościelnych. Ich utrzymanie kosztuje rocznie ponad 5 mld euro. Jeśli nie łoży na nich państwo, to muszą płacić rodzice, dla których jest to coraz trudniejsze. Obłożenie szkół dodatkowym podatkiem doprowadzi do ich likwidacji – ostrzega ks. Francesco Ciccimarra, przewodniczący stowarzyszenia szkół kościelnych.
„Jest to koniec szkół katolickich. Przecież żadna szkoła nie jest darmowa. Bo kto pokryje koszty? Kto wyłoży na pensje dla 200 tys. nauczycieli? I tak przy obecnej sytuacji we Włoszech niemal wszystkie szkoły są bliskie upadłości. Robimy co możemy, żeby nie zwalniać pracowników, podpisujemy umowy grupowe, ograniczyliśmy pensje o 25 procent. Ale z tym nowym podatkiem będziemy musieli do roku wszystko zamknąć. Państwo będzie musiało przyjąć do swych szkół dodatkowy milion uczniów, 200 tys. nauczycieli znajdzie się na bruku. Przecież to szaleństwo. Mario Monti zadeklarował, że osobiście zajmie się tym problemem. Dogadywał się z episkopatem, a potem nawet, jak sądzę, z watykańskim Sekretariatem Stanu, i na koniec podejmuje decyzję, która nas wykończy” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Ciccimarra.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.