„Zgoda na śmierć niewinnych istnień ludzkich godzi w tradycję naszego kraju i nie rozwiązuje istniejących problemów”. W ten sposób episkopat Urugwaju skomentował depenalizację aborcji, dokonaną niedawną przez tamtejszy parlament.
Biskupi zebrani na swej sesji plenarnej zwracają uwagę, że dziecko jest zawsze darem i Bożym błogosławieństwem, a zarazem nadzieją i inwestycją w odniesieniu do starzejącego się społeczeństwa. Dlatego prawne dopuszczenie aborcji musi budzić w najwyższym stopniu rozgoryczenie Kościoła.
Jak wskazują biskupi, decyzja ta nie chroni w niczym kobiety w potrzebie, ale proponuje jej najgorsze z możliwych rozwiązanie, jakim jest pozbawienie życia jej dziecka i pozostawienie jej samej z ciężkimi konsekwencjami tego faktu. Episkopat zaznacza ponadto, że przyjęcie przez państwo niemoralnego prawa nie czyni go lepszym. Prawa człowieka nie zależą bowiem od aktualnej większości parlamentarnej. Biskupi zwracają się zarazem do rządzących, by przepisami wykonawczymi nie pogarszali sytuacji oraz by szanowali obiekcje sumienia pracowników służby zdrowia i wolność przekonań w pluralistycznym społeczeństwie Urugwaju.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.