„Zgoda na śmierć niewinnych istnień ludzkich godzi w tradycję naszego kraju i nie rozwiązuje istniejących problemów”. W ten sposób episkopat Urugwaju skomentował depenalizację aborcji, dokonaną niedawną przez tamtejszy parlament.
Biskupi zebrani na swej sesji plenarnej zwracają uwagę, że dziecko jest zawsze darem i Bożym błogosławieństwem, a zarazem nadzieją i inwestycją w odniesieniu do starzejącego się społeczeństwa. Dlatego prawne dopuszczenie aborcji musi budzić w najwyższym stopniu rozgoryczenie Kościoła.
Jak wskazują biskupi, decyzja ta nie chroni w niczym kobiety w potrzebie, ale proponuje jej najgorsze z możliwych rozwiązanie, jakim jest pozbawienie życia jej dziecka i pozostawienie jej samej z ciężkimi konsekwencjami tego faktu. Episkopat zaznacza ponadto, że przyjęcie przez państwo niemoralnego prawa nie czyni go lepszym. Prawa człowieka nie zależą bowiem od aktualnej większości parlamentarnej. Biskupi zwracają się zarazem do rządzących, by przepisami wykonawczymi nie pogarszali sytuacji oraz by szanowali obiekcje sumienia pracowników służby zdrowia i wolność przekonań w pluralistycznym społeczeństwie Urugwaju.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.