Katolicy nie powinni spodziewać się zbyt wiele po trwającym zjeździe krajowym Komunistycznej Partii Chin – uważa kard. John Tong Hon z Hongkongu. Pozostaje jednak optymistą, jeśli chodzi o rozwój stosunków Pekin-Watykan w dłuższej perspektywie.
W dniach 8-15 listopada organizowany raz na dekadę zjazd krajowy wyłoni nowe władze partii. „Rząd komunistyczny to przywództwo kolektywne. Zatem nawet jeśli prawdopodobny nowy sekretarz partii Xi Jinping chciałby zmian, mógłby je wprowadzać tylko krok po kroku” – ocenił kardynał w rozmowie z agencją UCAN. Zwrócił uwagę, że przyznanie Kościołowi katolickiemu większej swobody wzmocniłoby więź jego członków z ojczyzną oraz poprawiłoby reputację chińskich władz na arenie międzynarodowej. Według biskupa Hongkongu otwarcie Pekinu na świat wymuszą sami obywatele, przywożąc do kraju doświadczenia świata zachodniego.
Na Synodzie Biskupów o nowej ewangelizacji kard. John Tong Hon był jednym z trzech przewodniczących delegowanych. Jego zdaniem sekularyzacja społeczeństwa dokonuje się na całym świecie, także w Azji, wraz z gwałtownym rozwojem gospodarczym ostatnich dziesięcioleci. Kardynał uważa, że w reakcji na to zjawisko azjatycki Kościół musi tak przekształcić swój przekaz, by był bliższy ludziom i wcielał biblijne idee w życie. Nowa ewangelizacja w Azji powinna się skupiać na ewangelizacji kultury i służbie najuboższym.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.