Niezwykłe chwile przeżyli uczestnicy czuwania modlitewnego w bazylice Matki Bożej w Walencji. Setki młodych ludzi publicznie zobowiązało się do bycia „misjonarzami wiary” w swoich środowiskach.
Przypomnijmy, że trwa tam I Krajowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieżowego.
Młodzi ludzie szczelnie wypełnili bazylikę Matki Bożej Desemparats, patronki Walencji. Modlitewnemu czuwaniu przewodniczył abp Carlos Osoro, gospodarz I Krajowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieżowego. W modlitwie pamiętano także o madryckich ofiarach Halloween.
Abp Osoro zachęcił młodych do odważnego głoszenia Jezusa Chrystusa, bycia katolikami kreatywnymi, a zarazem krytycznymi wobec panującej kultury. Setki młodych ludzi, wszyscy poniżej 35. roku życia, zobowiązało się do mówienia o Jezusie Chrystusie swoim rówieśnikom przynajmniej raz w miesiącu. „Misjonarze wiary” otrzymali specjalne żelazne krzyżyki z rąk abp. Osoro. Z jednej strony widać na nim postać Chrystusa. Z Jego boku wypływa krew, którą młode ręce zbierają do kielicha. Według tradycji kielich z Ostatniej Wieczerzy przechowywany jest właśnie w miejscowej katedrze. Z drugiej strony krzyża znajduje się wizerunek patronki Walencji.
O „Spotkaniu z Chrystusem” mówił dzisiaj rano bp José Ignacio Munilla. Następnie uczestnicy kongresu mogli posłuchać doświadczeń innych oraz podzielić się własnymi. Można było też zapoznać się z różnymi projektami duszpasterstwa młodzieżowego. Późnym wieczorem przewidziana jest adoracja w katedrze. Natomiast jutro do uczestników kongresu zwróci się kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.