Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej Czadu zaapelowało do rządu, by odwołał swą decyzję o wydaleniu bp. Michele Russo.
Katolicki hierarcha został zmuszony do opuszczenia tego afrykańskiego kraju po tym, jak w jednym z kazań odważył się skrytykować rządzących za to, że wielkie dochody z wydobycia ropy naftowej nie są przeznaczane na poprawę sytuacji życiowej obywateli.
Młodzi Czadyjczycy wezwali przedstawicieli wszystkich religii obecnych w tym kraju oraz wspólnotę międzynarodową, by wspólnie wystąpili w obronie wydalonego. Wskazali zarazem, że każde słowo wypowiedziane przez biskupa jest zgodne z rzeczywistością. Przypominają, że choć władze zobowiązały się do inwestowania 70 proc. dochodów z wydobycia ropy (120 tys. baryłek dziennie) w projekty mające na celu zmniejszenie ubóstwa, to w rzeczywistości pieniądze te idą na zbrojenie armii i rozbudowywanie aparatu administracji publicznej.
Za wydalonym biskupem ujęła się także komisja Iustitia et Pax episkopatu Konga. W oświadczeniu przesłanym na ręce nuncjusza apostolskiego w Czadzie przypomina ona, iż wydalenie wieloletniego i zasłużonego misjonarza jest niesprawiedliwym gestem wskazującym na brak poszanowania wolności religijnej w tym kraju i niechęć rządu do prowadzenia jakiegokolwiek dialogu. „Zastraszanie i pogróżki – czytamy w oświadczeniu – nigdy nie dadzą rady uciszyć głosu prawdy, ani powstrzymać walki o sprawiedliwość społeczną”.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.