Sobór Watykański II, którego pięćdziesiątą rocznicę otwarcia uroczyście celebrowano 11 października, był "katalizatorem" wzrostu Kościoła w Afryce, ocenia bp Matthew Hassan Kukah, z Sokoto w północno-zachodniej części Nigerii.
Hierarcha przypomina, że 10 procent z ponad 2 tys. Ojców Soborowych pochodziło z Afryki, Wśród owoców Soboru dla Kościoła w Afryce, biskup Kukah wymienia m.in. wzrost liczby duchowieństwa lokalnego, tłumaczenia Biblii na języki lokalne, dialog ekumeniczny i międzyreligijny, zaangażowanie wiernych świeckich w życie Kościoła, które "ubogaciło Kościół w każdym aspekcie".
Zdaniem nigeryjskiego biskupa najbardziej "zdumiewająca" jest żywotność grup kobiecych. W większości rejonów Afryki, kobiety pozostają najbardziej silną grupą ożywiającą Kościół. "Ceremonie takie jak święcenia, czy związane z innymi publicznymi funkcjami nie byłyby takie same bez kobiet" podkreśla hierarcha. W opinii biskupa dzięki przemianom posoborowym kobiety oraz młodzi mają teraz w Kościele "swój głos, a ich witalizm jest źródłem wzbogacenia" Kościoła.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.