Sobór Watykański II, którego pięćdziesiątą rocznicę otwarcia uroczyście celebrowano 11 października, był "katalizatorem" wzrostu Kościoła w Afryce, ocenia bp Matthew Hassan Kukah, z Sokoto w północno-zachodniej części Nigerii.
Hierarcha przypomina, że 10 procent z ponad 2 tys. Ojców Soborowych pochodziło z Afryki, Wśród owoców Soboru dla Kościoła w Afryce, biskup Kukah wymienia m.in. wzrost liczby duchowieństwa lokalnego, tłumaczenia Biblii na języki lokalne, dialog ekumeniczny i międzyreligijny, zaangażowanie wiernych świeckich w życie Kościoła, które "ubogaciło Kościół w każdym aspekcie".
Zdaniem nigeryjskiego biskupa najbardziej "zdumiewająca" jest żywotność grup kobiecych. W większości rejonów Afryki, kobiety pozostają najbardziej silną grupą ożywiającą Kościół. "Ceremonie takie jak święcenia, czy związane z innymi publicznymi funkcjami nie byłyby takie same bez kobiet" podkreśla hierarcha. W opinii biskupa dzięki przemianom posoborowym kobiety oraz młodzi mają teraz w Kościele "swój głos, a ich witalizm jest źródłem wzbogacenia" Kościoła.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.