Belgia naprawia posoborowe błędy

W Liège przywrócono procesję Bożego Ciała, zniesioną 50 lat temu w imię źle zrozumianej reformy soborowej.

W tym roku uroczystość Bożego Ciała ma charakter jubileuszowy. Mija bowiem 750 lat, odkąd Urban IV rozciągnął to święto na cały Kościół powszechny. Pierwotnie, pod wpływem wizji św. Julianny z Cornillon, obchodzono je jedynie w Liège w Belgii. I to właśnie w tym mieście odbywają się dziś główne uroczystości jubileuszowe.

Co najważniejsze w tym roku przywrócono procesję Bożego Ciała, która pomimo ponad 700-leteniej tradycji została tam zniesiona przed półwieczem w imię błędnie rozumianej soborowej reformy Kościoła. Aktualny biskup Liège Jean-Pierre Delville widzi w niej okazję do realizacji głównej idei pontyfikatu Papieża Franciszka.

„Papież Franciszek – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Delville – wzywa nas w sposób szczególny, abyśmy wyszli poza mury kościoła, świadczyli o naszej wierze na ulicach miast, w społeczeństwie, wokół siebie. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby wykorzystać tę okazję i przywrócić procesję Bożego Ciała, której nie było tu od 50 lat. Przywracamy tę procesję, wykorzystując nowoczesne środki, dbając o dobre nagłośnienie i czytelne przesłanie uroczystości. Odkryliśmy, że ta procesja pozwala nam zaistnieć na terenie miasta, w społeczeństwie, w zwykłych realiach życia. Chcemy mieć odwagę wyrażenia naszych przekonań i naszej chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszym społeczeństwie”.

Jubileuszowe uroczystości w Liège rozpoczynają się wieczorną Mszą w Bazylice św. Marcina, czyli w tym samym kościele, gdzie w 1246 r. po raz pierwszy obchodzono, jeszcze lokalnie, uroczystość Bożego Ciała. W procesji po ulicach miasta weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski, który przekaże wiernym papieskie błogosławieństwo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg