Kształt cywilizacji europejskiej jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety jakim jest rodzina - mówił podczas niedzielnej mszy św. inaugurującej Dzień Papieski abp Tadeusz Gocłowski.
Abp Gocłowski w homilii wygłoszonej podczas mszy w warszawskiej bazylice Św. Krzyża nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego - "Jan Paweł II - papież rodziny". Jak mówił, rodzina była jednym z tematów najczęściej poruszanych przez papieża. Hierarcha podkreślał, że współczesny świat kwestionuje chrześcijańskie wartości. "Czy na naród polski obroni świętość małżeństwa: mężczyzny i kobiety. Czy obroni świętość rodziny?" - pytał.
"Uderza się w istotę życia, które jest owocem małżeńskiej miłości. Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety - jakim jest rodzina. Coraz bardziej to widzą odpowiedzialne rządy poszczególnych państw europejskich. Coraz częściej się podejmuje ten temat w wielkiej - zdawać by się mogło - zupełnie laickiej Francji" - mówił abp Gocłowski.
"Małżeństwo i rodzinę trzeba otoczyć opieką prawną i materialną, by nie ponosić dramatycznych konsekwencji, w których znalazłaby się chora rodzina, którą trzeba by leczyć, a to dotyczyłoby państwa i narodu" - dodał. "Różni ludzie chcą budować różnie przyszłość Polski, często kierują się politycznym egoizmem, a nie autentycznym dobrem narodu, a przyszłość Polski, to mądrość i odpowiedzialność. To uczciwość, a nade wszystko świętość małżeństwa, rozumianego jako związek trwały mężczyzny i kobiety" - podkreślał abp Gocłowski.
Jak mówił hierarcha, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest "żywym pomnikiem Jana Pawła II". Dzięki zbiórkom organizowanym przez Fundację umożliwiono edukację prawie 3 tys. stypendystów - młodym, zdolnym ludziom z ubogich rodzin.
Inicjatorzy tegorocznego Dnia Papieskiego chcą przypomnieć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny. Obchody rozpoczęły się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. W Krakowie zostanie odprawiona msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Obchodom towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Po południu na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert. Wystąpią na nim zespoły rodzinne, m.in. Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Odbędzie się tam także Apel Warszawy z udziałem m.in. prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. O godz. 18 w kościele św. Anny rozpocznie się msza św. z okazji inauguracji roku akademickiego z udziałem rektorów szkół wyższych.
O godz. 11 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski rozpocznie się dzień otwarty, który potrwa do godz. 14. W tym czasie chętni będą mogli zwiedzać budynek KEP.
Fundusz stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer: 704207250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia": 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 r.; jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.