Zagrożeniom ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu poświęcony będzie ogłoszony niebawem list pasterski Episkopatu Polski
Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór – powiedział KAI bp Romuald Kamiński, odpowiedzialny za opracowanie dokumentu. Treść listu omawiali dziś biskupi na trwającym w Warszawie zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. Dokument ma być odpowiedzią na sygnały katolików z całego kraju, którzy w listach do biskupów wyrażali zaniepokojenie nasilaniem się działalności sekt, ruchów pseudoreligijnych oraz takich zjawisk jak wróżbiarstwo, magia, satanizm czy okultyzm. – Ich różnorodność jest tak wielka, że dla wielu ludzi stanowi to poważne zagrożenie. Powstała więc sposobność, by w tej sprawie zabrać oficjalnie głos – wyjaśnia bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który jest odpowiedzialny za opracowanie dokumentu.
Zdaniem bp. Kamińskiego, niemałą rolę w popularyzowaniu tych zjawisk spełniają media. - Jeśli w telewizji nadawane są obok siebie cztery kanały ezoteryczne o milionowej oglądalności, a np. w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu hasła „wróżbiarstwo” otrzymamy miliony wyników, to dowodzi wielkiej skali problemu, który dotyka nie tylko ludzi młodych – powiedział KAI bp Kamiński.
List wyjaśnia, na czym polega poprawność wiary, opisuje też panoramę zagrożeń duchowych związanych ze zjawiskami ezoterycznymi i działalnością grup pseudoreligijnych, oraz wskazuje, jak się przed nimi chronić.
„Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór” – dodał biskup.
Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch informował podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, że dokument będzie nawiązywał do kwestii czystości wiary. - Różnego typu grupy, choć są krzykliwe, głośne i zauważane, to nie reprezentują nauczania Kościoła katolickiego w Polsce – zwrócił uwagę.
Bp Kamiński przyznał, że skala zjawiska jest tak duża, że w liście biskupów znajdzie się raczej ogólne ujęcie problemu ze wskazówkami, jak je przedstawiać w określonym gronie wiernych, niż nawiązanie do konkretnych przykładów i wydarzeń.
W opracowaniu listu Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi korzysta z pomocy ekspertów zajmujących się monitorowaniem zjawisk ezoterycznych i działalności sekt. Niebawem, jeszcze tej jesieni, dokument trafi do diecezji jako materiał do wykorzystania przez rady duszpasterskie, podczas katechez w szkołach czy w kazaniach.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.