Sobór Watykański II wciąż jest punktem orientacyjnym na drodze Kościoła, dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania tego pięknego jubileuszu rozpoczęcia Soboru – powiedział abp Robert Zollitsch, zamykając jesienną sesję plenarną niemieckiego episkopatu w Fuldzie.
Głównym dokumentem kończącym obrady jest list biskupów w 50. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II.
W jubileuszowym liście pasterskim niemieccy biskupi przypominają rolę poszczególnych dekretów soborowych, tłumaczą przemiany, jakie zaszły w sprawowaniu liturgii i rozumieniu Kościoła w świecie współczesnym. Przewodniczący episkopatu abp Robert Zollitsch zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania soborowych wydarzeń w najbliższych latach. Na ten cel konferencja episkopatu uruchomiła specjalną stronę internetową z tzw. „Kalendarzem Soborowym” (www.konzilskalender.de), w którym można znaleźć liczne uroczystości i konferencje naukowe o tematyce soborowej, organizowane na terenie wszystkich niemieckich diecezji.
Współpraca z mediami była jednym z głównych tematów jesiennej sesji. Biskupi uruchomili nowe wydanie strony internetowej, która jest oficjalnym portalem Kościoła katolickiego w Niemczech (www.katholisch.de). W nowej oprawie technicznej i graficznej ma ona informować o inicjatywach Kościoła i być głównym punktem odniesienia dla wszystkich, którzy szukają o nim informacji albo nawet głębszej refleksji.
Największym medialnym zainteresowaniem cieszył się temat możliwości udzielania sakramentów osobom rozwiedzionym, które zawarły nowy cywilny związek małżeński. Abp Zollitsch zapowiedział zmiany w duszpasterstwie i podejściu do tych osób, nie zdradził jednak, na czym te zmiany będą polegać. W tym celu w episkopacie zwołana została specjalna grupa robocza, ale jego przewodniczący zaznaczył, że wpierw należy wyjaśnić wiele kwestii teologicznych i dlatego w najbliższych tygodniach uda się on w tej sprawie na rozmowy do Rzymu.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.