Biskupi Polski i Niemiec o sytuacji w obu krajach

Nowa ewangelizacja, sytuacja polityczna w Polsce i Niemczech - to niektóre z tematów podjętych na spotkaniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, które odbyło się w Rudach Raciborskich w woj. śląskim.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe archidiecezji katowickiej, każdego roku organizowane jest spotkanie pozwalające podsumować najważniejsze kwestie, którymi "żyje Kościół katolicki w Polsce i w Niemczech, a także dokonać wymiany doświadczeń w podobnych sprawach".

Szeroko była omawiana kwestia nowej ewangelizacji. Jak podało biuro archidiecezjalne, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powiedział, że Kościół katolicki w Polsce i w Niemczech ma te same cele, odwołuje się jednak do różnych metod, wynikających z odmiennych uwarunkowań i doświadczeń. Dodał, że współpracy duchownych i świeckich na poziomie parafii i diecezji można się w Polsce od niemieckich katolików uczyć.

Z kolei przewodniczący delegacji niemieckiej abp Ludwig Schick z Bambergu zauważył, że w Polsce proces nowej ewangelizacji jest bardziej rozwinięty niż w Niemczech. Powiedział, że Kościół katolicki w jego kraju musi wyjaśniać sprawy podstawowe, przypominać elementarną wiedzę dotyczącą jego nauczania, sakramentów, papiestwa, kultu Maryi - poinformowało biuro archidiecezji.

Wśród tegorocznych tematów dotyczących sytuacji w obydwu krajach znalazły się m.in. nowa ewangelizacja, Euro 2012, duszpasterstwo w Niemczech w języku polskim, oraz takie "zjawiska jak Ruch Palikota w Polsce i Partia Piratów w Niemczech". Rozmawiano także na temat kwestii finansowych w kontekście zapowiadanej likwidacji Funduszu Kościelnego w Polsce.

W programie spotkania reprezentantów obydwu episkopatów znalazła się również wizyta na Górze św. Anny.

Następne spotkanie Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec z odpowiednikiem zza Odry odbędzie się w przyszłym roku w Berlinie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski działają jeszcze podobne zespoły ds. kontaktów z episkopatami Litwy i Francji.

Konferencja rozpoczęła się we wtorek w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach k. Raciborza na terenie diecezji gliwickiej. Potrwa do czwartku.

W skład reprezentacji polskiego episkopatu weszli metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, bp gliwicki Jan Kopiec, przewodniczył - metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Stronę niemiecką reprezentowali abp kard. Rainer Woelki z Berlina, bp Wolfgang Ipolt z Goerlitz i przewodniczący delegacji abp Ludwig Schick z Bambergu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama