Zmarła polska „Matka Teresa”

Nauczała i pomagała chorym w Indiach. Zmarła m. Regina Woroniecka.

23 września zmarła m. Regina (Jolanta) Woroniecka SCS. Była założycielką i pierwszą przełożoną generalną Służebnic Prawdy Bożej Katechetek Rodzin. Urodziła się w Bydgoszczy 12 września 1921 roku. W 1943 roku wstąpiła do Zakonu sióstr urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskawszy tytuł magistra filologii romańskiej oraz magistra archeologii.

W 1969 r. poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971r. wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie Siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakash. Podczas pracy wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (potem charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach.

W 1977 roku m. Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore w południowych Indiach, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła i obecnie liczy ponad 150 sióstr ciesząc się wciąż nowymi powołaniami. Siostry pracują w 26 wspólnotach na terenie 7 diecezji (Bangalore, Delhi, Agra, Mysore, Thanjavur, Kannur, Punalur i Varanasi). Posiadają także od kilku lat swoje placówki w Niemczech, a od nie dawna rozpoczęły pracę hospicyjną w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama