Podczas ceremonii powitania na lotnisku w Bejrucie papież podkreślił, że jego wizyta to odpowiedź na zaproszenie od katolickich patriarchów i biskupów Libanu, jak również prezydenta kraju.
Podczas ceremonii powitania na lotnisku w Bejrucie papież podkreślił, że jego wizyta to odpowiedź na zaproszenie od katolickich patriarchów i biskupów Libanu, jak również prezydenta kraju.
TŁUMACZENIE:
„Innym powodem mojej wizyty jest podpisanie i przekazanie posynodalnej adhortacji apostolskiej Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, „Ecclesia in Medio Oriente”. Jest to ważne wydarzenie kościelne.”
Benedykt XVI wyraził uznanie dla libańskiego modelu współżycia i współpracy różnych grup wyznaniowych. Podkreślił, że równowaga ta jest bardzo krucha i dlatego trzeba okazać prawdziwy umiar i wielką mądrość.
TŁUMACZENIE:
„Nie zapominam o wydarzeniach smutnych i bolesnych, które dotykały przez szereg lat wasz piękny kraj. Dobre wzajemne współżycie wszystkich Libańczyków powinno ukazać całemu Bliskiemu Wschodowi i reszcie świata, że w obrębie jednego kraju możliwa jest współpraca różnych Kościołów, będących częścią jednego Kościoła katolickiego, w duchu braterskiej komunii z innymi chrześcijanami, a jednocześnie współżycie i nacechowany szacunkiem dialog między chrześcijanami a ich braćmi wyznającymi inne religie.”
Ojciec Święty zaznaczył, że przybywa do Libanu jako pielgrzym pokoju, przyjaciel Boga i jako przyjaciel ludzi.
TŁUMACZENIE:
„Przybywam dziś nie tylko do waszej ojczyzny, ale także symbolicznie do wszystkich krajów Bliskiego Wschodu, jako pielgrzym pokoju, jako przyjaciel Boga i jako przyjaciel wszystkich mieszkańców wszystkich krajów regionu, niezależnie od ich przynależności narodowej i religijnej.”
Benedykt XVI zapewnił również, że radości i troski Libańczyków są nieustannie obecne w jego modlitwie oraz, że pamięta szczególnie o wszystkich cierpiących w tym regionie świata.
Ojciec Święty będzie przebywał w Libanie do najbliższej niedzieli, 16 września. W czasie trzydniowej wizyty spotka się m.in. z przywódcami wspólnoty muzułmańskiej, patriarchami Libanu, jak również młodzieżą.
Najważniejszym punktem pielgrzymki będzie jednak podpisanie i przekazanie posynodalnej adhortacji apostolskiej dla Bliskiego Wschodu.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.