Papież nazwał handel bronią ciężkim grzechem

Benedykt XVI przybył do Libanu. W trakcie swojej 24. zagranicznej wizyty apostolskiej papież odwiedzi Bejrut, Harissę, Baabdę, Bzommar, Bkerké i Charfeh.

W drodze do Bejrutu podczas spotkania z dziennikarzami na pokładzie samolotu papież powiedział: "Zadaniem religii na świecie jest budowa pokoju". Przestrzegł przed fundamentalizmem i wskazał: "Musimy nieść najważniejsze orędzie przeciwko przemocy, która jest zafałszowaniem wiary".

"Musimy głosić orędzie oczyszczenia sumień, ku pojednaniu i pokojowi" - dodał.

Benedykt XVI odniósł się też do konfliktu w sąsiadującej z Libanem Syrii podkreślając, że trzeba przerwać dostawy broni do tego kraju. "Bez tego wojna nie może się skończyć, zamiast oręża trzeba przede wszystkim importować kreatywność i idee pokoju" - oznajmił. Papież nazwał handel bronią "ciężkim grzechem".

Zapewnił też, że nigdy nie myślał o rezygnacji z podróży do Libanu w związku z syryjską wojną i że nikt mu tego nie radził. "Im bardziej sytuacja jest złożona, tym bardziej konieczne jest to, by dać nadzieję pokoju, braterstwa i przyjaźni" - powiedział.

Uznał, że arabska wiosna jest zjawiskiem "pozytywnym", gdyż jest wyrazem pragnienia demokracji i wolności. "Lecz historia rewolucji uczy nas, że jest zawsze niebezpieczeństwo, iż narodzi się nienawiść. Dlatego musimy zrobić wszystko, co możliwe, by wolność poszła w dobrym kierunku" - oświadczył Benedykt XVI.

Samolot Alitalii Airbus 320 "Georges Bizet" z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku Rafiqa Hariri w Bejrucie o godz. 13.39 czasu lokalnego (o 12.39 czasu polskiego). Na płycie lotniska na Ojca Świętego czekali m.in. nuncjusz apostolski, abp Gabriele Caccia, prezydent Libanu Michel Sleiman, patriarcha maronicki Béchara Raï, zwierzchnik Kościoła maronitów, głównego wyznania chrześcijan w Libanie, przewodniczący parlamentu Nabih Berri oraz premier libańskiego rządu Nagib Miqati.

Byli patriarchowie, biskupi i przedstawiciele Zgromadzenia Katolickich Patriarchów i Biskupów Libanu (APECL), delegacje Kościołów prawosławnych, wspólnot muzułmańskich i korpusu dyplomatycznego.

Najważniejszym punktem papieskiej wizyty jest ogłoszenie adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Medio Oriente”, dokumentu końcowego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbyło się w dniach 10-24 października 2010 r. w Watykanie.

romereports Pope arrives to Lebanon

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama