Prezydent Francji i premier Grecji wyrazili wspólnie w sobotę w Paryżu opinię, że Grecja powinna pozostać w strefie euro. Francois Hollande uważa, że Ateny mają wykazać swą wiarygodność w sprawie zobowiązań dotyczących programu naprawczego.
"Grecja jest w strefie euro i Grecja powinna w niej pozostać" - powiedział francuski prezydent na spotkaniu z premierem Antonisem Samarasem, dodając, że sprawa utrzymania się tego kraju w strefie "nie była poruszana".
"Grecja powinna jeszcze zademonstrować swoją wiarygodność swego programu naprawczego i wolę jej kierownictwa dojścia do końca" - podkreślił Hollande.
"Niektórzy mówią, że Grecja nie powinna pozostać w strefie euro. Przyjechałem tutaj, aby powiedzieć, że Grecja w niej pozostanie i może odegrać poważną rolę w Unii Europejskiej. Myślę, że możemy zrealizować nasze cele, zobowiązania, zmniejszyć deficyt, zadłużenie strukturalne" - oznajmił grecki premier.
Według Hollande'a Europa musi podjąć szybko decyzję co do przyszłości Grecji po otrzymaniu raportu trojki kredytodawców Grecji złożonej z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
"Zmierzamy się z tym problemem przez dwa i pół roku. Nie mamy czasu do stracenia, musimy potwierdzić zobowiązania obydwu stron, podjąć decyzje im szybciej tym lepiej, czyli po raporcie trojki na szczycie UE w październiku" - podkreślił francuski prezydent.
Francja jest drugim krajem, który odwiedza w tym tygodniu grecki premier. W piątek był w Berlinie, gdzie podobnie jak w Paryżu zabiega o złagodzenie rygorystycznego programu oszczędności narzuconego jej przez państwa eurolandu i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.