Msza święta i procesja „Współcierpienia” z bazyliki do „Domku” Matki Bożej rozpoczęły w wczoraj (12 sierpnia) tygodniowy, tradycyjny odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W ramach odpustu na terenie sanktuarium odbywają się trzy wielkie procesje: „Współcierpienia NMP”, „Zaśnięcia i Pogrzebu” i - w przyszłą niedzielę (19 sierpnia) - „Wniebowzięcia i Triumfu NMP”. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, do sanktuarium pasyjno-maryjnego ściągają co roku tysiące pielgrzymów z całej Polski i zagranicy.
O. Gracjan Kubica, kustosz sanktuarium, podkreśla, że wkomponowane w beskidzki krajobraz kalwaryjskie Dróżki sprzyjają i pomagają w przeżywaniu sacrum.
Zdaniem franciszkanina w przeżywaniu kalwaryjskich uroczystości odpustowych ważny jest także element wspólnotowy.
Główna uroczystość Wniebowzięcia odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej w niedzielę po 15 sierpnia. W piątek, 17 sierpnia, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź poprowadzi procesję „Pogrzebu Matki Bożej”. Zakończy ją Msza św. przy kościele „Grobu” Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.
Sobota, 18 sierpnia, ma być „Dniem młodych”. Centralne uroczystości odpustowe celebrowane będą w niedzielę, 19 sierpnia. Wczesnym rankiem wyruszy procesja „Wniebowzięcia NMP”. Mszy św. pontyfikalnej przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem odbędą się nieszpory i procesja z figurą NMP Wniebowziętej po placu Rajskim.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.