W Kalwarii Maryja zasnęła wśród tłumów

Ponad 10 tysięcy pielgrzymów wzięło udział w piątkowych modlitwach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnym dniem rozpoczętych w minioną niedzielę uroczystości w sanktuarium z okazji Wniebowzięcia NMP był odpust Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wierni przeszli kalwaryjskimi Dróżkami z „Domku” do kościoła „Grobu” Matki Bożej. Procesję, w której uczestniczyły rzesze pątników i ponad osiemdziesiąt asyst oraz liczne orkiestry, poprzedziły nieszpory maryjne.

Procesję poprowadził metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej Damianem Muskusem OFM – byłym kustoszem kalwaryjskiego sanktuarium. Procesję zakończyła Msza św. przy kościele „Grobu” Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.

Barwna procesja nawiązuje do apokryficznych przekazów o zaśnięciu Maryi i zabraniu jej we śnie do nieba. Tę tradycję kultywuje przede wszystkim Kościół wschodni. Tam właśnie śmierć Matki Jezusa nazywana jest „zaśnięciem”. To jedna z najbardziej widowiskowych i oryginalnych procesji w historii Kościoła katolickiego w Polsce.

Sobota, 18 sierpnia, ma być na Kalwarii „Dniem młodych”. Tego dnia kalwaryjscy pątnicy modlić się będą w intencji zmarłych dobrodziejów Kalwarii, duszpasterzy sanktuarium kalwaryjskiego i pielgrzymów. Przed południem odbędzie się Droga Krzyżowa dla młodzieży na dróżkach, a wieczorem nabożeństwo z udziałem młodzieży i procesja światła na wzgórzu Ukrzyżowania. Następnie zaś Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Liturgię koncelebrować będą kapłani wyświęceni w tym roku. Na koniec zaplanowano program muzyczny w wykonaniu młodzieży franciszkańskiej.

Centralne uroczystości odpustowe celebrowane będą w niedzielę, 19 sierpnia. Wcześnie rano odprawiona zostanie Msza św. przy kościele „Grobu” Matki Bożej w intencji pielgrzymów kalwaryjskich. Potem wyruszy procesja „Wniebowzięcia NMP”. Na koniec Mszy św. pontyfikalnej przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem odbędą się nieszpory i procesja z figurą NMP Wniebowziętej po placu Rajskim.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela.

Rocznie przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów z kraju i zagranicy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama