Policja złamała prawo

Wiesław Jerzy Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku komentuje wydarzenie usunięcia wystawy antyaborcyjnej przez policję podczas Przystanku Woodstock.

Wypowiedź sędziego Johanna dotyczy protestu, którego treść zamieszczamy poniżej:

Pan Jacek Cichocki Minister Spraw Wewnętrznych Rządu Rzeczpospolitej Polskiej

Wyrażamy stanowczy protest przeciwko rozbiciu przez Policję legalnej pikiety Fundacji Pro – Prawo do Życia podczas Przystanku Woodstock w dniu 2 sierpnia 2012 roku w Kostrzynie nad Odrą.

Działanie „stróżów prawa” było szczególnie gorszące, gdyż odbywało się na oczach świadków, w obecności ekipy telewizji razem.tv. Policjanci bez podania przyczyn zatrzymali dwóch uczestników pikiety i zarekwirowali ich antyaborcyjny transparent. Po przesłuchaniu na komisariacie przedstawili kuriozalny zarzut „umieszczania w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści”. Policjantom zatroskanym o publiczną obyczajność przeszkadzało zdjęcie przedstawiające dziecko zabite w wyniku aborcji. Nie przeszkadzały im natomiast wulgarne i agresywne zachowania pijanych osób depczących antyaborcyjny transparent i wyzywających uczestników pikiety. Przeciwnie – interwencja Policji zmierzała do tego samego skutku, co działanie podpitych chuliganów: chodziło o zamknięcie ust ludziom głoszącym wstrząsająca prawdę o mordowaniu nienarodzonych.

Żądamy jednoznacznego i niezwłocznego ujawnienia i ukarania inicjatorów tej bezprawnej próby tłumienia ważnej dyskusji społecznej przy pomocy Policji. Chcemy czuć się obywatelami demokratycznego państwa, w którym Policja strzeże prawa i gwarantowanej przez Konstytucję swobody wypowiedzi.

Relacja z zatrzymania organizatorów antyaborcyjnej wystawy: "Zapraszam Pana do komisariatu"

Poparcie protestu można przesłać na adres: protest@razem.tv (prosimy o podanie: imienia, nazwiska, zawodu, miejscowości.)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama