Kontrowersyjny przedmiot usunięty ze szkół

W Hiszpanii z listy przedmiotów szkolnych zniknie kontrowersyjne „wychowanie obywatelskie” (educación para la ciudadanía).

Było ono wprowadzone przez rząd premiera Zapatero, pomimo sprzeciwów rodziców i dużej części społeczeństwa, w tym także Kościoła. W jego miejsce zostanie wprowadzone „wychowanie społeczne i konstytucyjne” (educación cívica y constitucional). Celem reformy jest położenie kresu ideologicznej indoktrynacji, zapowiada rząd premiera Rajoya.

Obowiązkowe wychowanie obywatelskie, wprowadzone w 2006 r. przez premiera Zapatero, wywołało wówczas szereg protestów rodziców. Podkreślano, że przedmiot jest narzędziem indoktrynacji w rękach rządu i ogranicza prawa rodziców do decydowania o charakterze wychowania dzieci. Szczególnie wiele kontrowersji wzbudziły takie kwestie, jak pojęcie rodziny, promowanie homoseksualizmu, miłość i seksualność. Wiele rodzin nie posyłało swoich dzieci na zajęcia, powołując się na konflikt sumienia.

Pierwsze wytyczne odnośnie do nowego przedmiotu zostały opublikowane w sobotnim dzienniku ustaw (Boletín Oficial del Estado). Podstawą reformy jest art. 27 hiszpańskiej konstytucji, który gwarantuje wolność nauczania oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Program został też dostosowany do wieku uczniów. Na przykład usunięto treści nawiązujące do relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą czy ocenę rzeczywistości z punktu widzenia ideologii gender i radykalnego feminizmu. Zostały one zastąpione tematami dotyczącymi rodziny w ramach hiszpańskiej konstytucji, podstawowych wartości konstytucyjnych i symboli Hiszpanii oraz praw cywilnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych. W programie przedmiotu znajdują się „konflikty aktualnego świata”, m.in. terroryzm, fanatyzm religijny i wykluczający nacjonalizm. Uczniowie zapoznają się też z koniecznością etyki i przejrzystości w sprawach publicznych, szanowania własności intelektualnej oraz znaczenia inicjatywy prywatnej w życiu ekonomicznym i społecznym.

Pierwsze reakcje organizacji rodzinnych są raczej powściągliwe. „Opublikowany skrót jest niewystarczający, aby szczegółowo ocenić zaproponowane zmiany” – uważa platforma zrzeszająca rodziców przeciwnych wychowaniu obywatelskiemu w wydaniu premiera Zapatero (www.objetores.org). Choć zmiany „napawają nadzieją”, to trzeba poczekać na pełny tekst ustawy. Rodzice zapewniają, że będą czuwali aż do „całkowitego usunięcia ideologicznego instruowania z edukacyjnego curriculum naszych dzieci” – czytamy w specjalnym komunikacie.

 


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama