„Matka Boska Jamneńska – najmłodsza w Polsce – kończy 20 lat” – tak o. Jan Góra OP zachęca do odwiedzenia 14-15 sierpnia sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.
W tym roku w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się tam specjalny Koncert Jubileuszowy, a nazajutrz apel i modlitwa pojednania. - Pragniemy podziękować Bożej Opatrzności za sanktuarium na Jamnej, gościnność miejscowych, za nadzieję, która stamtąd promienieje – podkreślają organizatorzy jamneńskiego odpustu.
- W tym roku mija 20 lat naszej duszpasterskiej obecności na Jamnej. Bierzmowanie młodych przez bł. Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1991 r. zaowocowało wspaniałomyślnym gestem ofiarowania nam przez gminę Zakliczyn nad Dunajcem góry, domu i kawałka lasu na Jamnej – wspomina o. Góra.
Dominikanin jest przekonany, że „Jamna stała się narzędziem dojrzewania i wychowania”. - W ciągu tych 20 lat powstał obraz Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, który ukoronował bł. Jan Paweł II, wybudowaliśmy kościół, zamieszkały z nami siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego – wymienia o. Góra. Podkreśla, że Jamna z niebytu powróciła na mapy Polski, a na Jamnej powstała droga, którą przybywają ludzie z całego świata, by powierzać swoje intencje Matce Niezawodnej Nadziei.
Świętowanie na Jamnej rozpocznie się 14 sierpnia już o godz. 15 modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego a następnie o godz. 17 – radosnym pogrzebem Matki Boskiej. Przez pola i łąki przejdzie procesja z figurą Matki Bożej. Czytane będą opowieści apokryficzne o ostatnich chwilach z życia Matki Bożej. To niezwykłe nabożeństwo, odprawiane tylko w czterech miejscach w kraju co roku przyciąga rzesze pielgrzymów, nie tylko z tarnowskiego, ale także z Poznania, Bydgoszczy czy Białegostoku.
O godzinie 19.00 rozpocznie się Msza św. a po niej Koncert Jubileuszowy, w którym wystąpią m.in. znany wokalista i muzyk jazzowy Stanisław Soyka, Siewcy Lednicy, soliści Opery Poznańskiej, a także Monika Florek z zespołem, Kazek Urbaś z góralskiej kapeli oraz perkusista Jan Budziaszek.
Następnego dnia gospodarze domu św. Jacka zapraszają na Apel Poległych, a po nim Mszę świętą sprawowaną pod stuletnim dębem. Po Eucharystii jej uczestnicy jak co roku zatańczą poloneza na trawie - na 500 par, a posilą się "grochówką starosty".
Organizatorami obchodów 20-lecia jest duszpasterstwo akademickie dominikanów w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.
W 1992 r. na górze Jamna pod Tarnowem o. Jan Góra założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi.
Jamna to wioska położona w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, miejsce pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 roku i bitwę stoczoną przez Armię Krajową. Ozdobą Parku Krajobrazowego jest góra Jamna (530 m n.p.m.). Dominikanie z Poznania wybudowali na niej kościół Matki Bożej Jamneńskiej - Matki Niezawodnej Nadziei. 3 czerwca 1998 r. Jan Paweł II na prośbę o. Jana Góry osobiście koronował obraz.
W okolicach Jamnej znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy żołnierzy z czasów I wojny światowej. Spoczywają tu obok siebie młodzi ludzie różnych narodowości i wyznań.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.