Cały naród libański, nie tylko chrześcijanie, ale i muzułmanie, pamiętny wizyty Jana Pawła II, która okazała się wielkim sukcesem, oczekuje na Benedykta XVI. Zapewnia o tym w wywiadzie dla Radia Watykańskiego maronicki arcybiskup Bejrutu Paul Boulos Matar.
Hierarcha podkreśla znaczenie wrześniowej pielgrzymki Ojca Świętego nie tylko dla Libanu, ale dla całego pogrążonego w kryzysie Bliskiego Wschodu. Mieszkańcy regionu chcą odzyskać nadzieję, a Papież jest swoistym kluczem do niej. Stąd bardzo staranne przygotowania do wizyty.
„Przygotowujemy się na różnych płaszczyznach: materialnej, ale także moralnej i psychologicznej – powiedział abp Matar. – Rząd i całe społeczeństwo starają się utrzymać spokój w kraju, by stworzyć atmosferę pojednania i braterstwa, by przyjąć Papieża w narodowej jedności. Przygotowujemy papieską wizytę także za pośrednictwem kampanii telewizyjnej, która ruszy prawdopodobnie pod koniec sierpnia, informując o wszystkich wydarzeniach tej pielgrzymki. Jesteśmy na dobrej drodze. Oczekujemy na Papieża i na to, co nam powie w odniesieniu do przyszłości, do przyjaźni z muzułmanami, do pokoju na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy pewni, że wszyscy są gotowi na przyjęcie tego przesłania. Większość naszego społeczeństwa to nie fundamentaliści. Ludzie chcą żyć w pokoju i przyjaźni. Ufam, że papieskie przesłanie to potwierdzi” – dodał hierarcha.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.