Dzieci jednego Ojca

Ponad tysiąc młodych ludzi od niedzieli przeżywa swoje wakacyjne rekolekcje z franciszkanami. Trwa jubileuszowe 25. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.

W środę uczestnicy Franciszkańskiego Spotkania Młodych mieli okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu. Na Kalwarię zawitał Vladyka (biskup) Benedykt ze Lwowa, który przyjechał, żeby sprawować tu Eucharystię w obrządku grekokatolickim. Dla znacznej większości uczestników było to pierwsze tego typu spotkanie.

Duchowny w słowie skierowanym do zebranych w Sanktuarium młodych ludzi mówił o bożym prowadzeniu i o braku przypadków w naszym życiu, bo każde wydarzenie ma jakiś sens i nie jest bez znaczenia. Wyraził także swoją radość z przyjazdu na Kalwarię, bo jak powiedział- przyjechał do swoich braci i sióstr wierze, gdyż wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca.

Dzień rozpoczęła konferencja Jacka Pulikowskiego, który mówił młodym o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Kluczem ma być pełne poznanie siebie. Gość zachęcał swoich słuchaczy, żeby nie bali się wymagać od siebie samych i innych, bo każdy sukces osiąga się ciężką pracą.

Popołudniu uczestnicy FSM spotkali się z Markiem Jurkiem. Marszałek podzielił się swoim doświadczeniem w budowaniu rodziny opartej na chrześcijańskich wartościach. Po prelekcji młodzi ludzie ustawili się w długiej kolejce do zadawania pytań. Nie kryli swojego zadowolenia z możliwości porozmawiania prywatnie z Gościem FSM.

Wieczorna burza nie przeszkodziła w występie kabaretu „Świerszczychrząszcz”. Na scenie pojawił się także zespół „La Pallotina”.

Na czwartek zaplanowano spotkanie z o. Adamem Szustakiem-dominikaninem, krakowskim duszpasterzem akademickim. Popołudniu dotrze na FSM także Edward Linde Lubaszenko, który wraz z muzykami Markiem Stryszowskim, Cezarym Chmielem i Krzysztofem Boczoniem zaprezentuje misterium poetycko- muzyczne, spektakl „Przeźroczystość”.

FSM to często pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby „pierwszy krok” uczyniony w kierunku Jezusa – jak mówimy – pierwszy „dotyk” Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie do nas trafiają – klimat i piękno FSMu sprzyjają, bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście – na FSM przyjeżdżają również osoby, na co dzień zaangażowane w życie Kościoła – również oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.

FSM, czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Eucharystia, konferencje, spotkania w grupach dyskusyjnych, koncerty czy wieczorne „kino pod chmurką”.

Spotkanie dla młodych ludzi z całej Polski pierwszy raz odbyło się w 1988 roku. Od tego to czasu gromadzi corocznie tysiące uczestników w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedziele 22 lipca i potrwa cały tydzień, a jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz- Ocaleni”.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama