Młodzi na FSM

Rozpoczęło się jubileuszowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Na Kalwarię Pacławską już po raz 25. przyjechała młodzież z całej Polski.

W niedzielę wieczorem rozpoczęło się tegoroczne święto młodzieży na Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Prawie tysiąc młodych ludzi wzięło udział w Mszy świętej inaugurującej ten czas. Przewodniczył jej inicjator FSM i pierwszy Szef Spotkań- o. Ryszard Wróbel, który w 1988 roku zorganizował pierwsze ogólnopolskie spotkanie młodych- był to właśnie FSM.

W homilii, jaką wygłosił o. Ryszard, zachęcał młodych, aby dali innym odczuć swój zachwyt nad światem, nie bali się wyzwań i odważnie wybierali Jezusa w swoim życiu, bo tylko Jemu prawdzie na naszym życiu, o którym On chce żeby nie tyle było życiem w dobrobycie, ale życiem w pełni.

Koncert na dobry początek zagrał Tomek Kamiński, śpiewając swoje największe przeboje. Na zakończenie dnia, a jednocześnie, jako prezent uczestnicy podziwiali pokaz sztucznych ogni, które z okazji 25. urodzin rozświetliły niebo nad Kalwarią.

W poniedziałek do kalwaryjskiego Sanktuarium zawita metropolita przemyski i przewodniczący KEP abp. Józef Michalik, który od lat przyjeżdża do młodych ze swoim słowem.

Popołudniu uczestnicy Spotkania będą mieli okazję wysłuchać konferencji pierwszych gości. Jako pierwszy spotka się z nimi Michał Lorenc, później swoje świadectwo ocalenia powie Darek Maleo Malejonek. Wieczorem studenci z krakowskiego Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego poprowadzą nabożeństwo otwarcia i zawiązania wspólnoty. Dzień zakończy koncert „Siewców Lednicy” i seans w kinie pod chmurką.

FSM, czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Eucharystia, konferencje, spotkania w grupach dyskusyjnych, koncerty czy wieczorne „kino pod chmurką”.

Spotkanie dla młodych ludzi z całej Polski pierwszy raz odbyło się w 1988 roku. Od tego to czasu gromadzi corocznie tysiące uczestników w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

FSM to często pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby „pierwszy krok” uczyniony w kierunku Jezusa – jak mówimy – pierwszy „dotyk” Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie do nas trafiają – klimat i piękno FSMu sprzyjają, bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście – na FSM przyjeżdżają również osoby na co dzień zaangażowane w życie Kościoła – również oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.

Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedziele 22 lipca i potrwa cały tydzień, a jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz- Ocaleni”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama