Trwa FSM w Kalwarii

Tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych właśnie jest na półmetku. Tysiąc młodych ludzi od niedzieli do soboty panuje na wzgórzu Kalwarii Pacławskiej, gdzie przeżywa swoje wakacyjne rekolekcje z franciszkanami.

Okazuje się, że na Kalwarii czas płynie inaczej niż zazwyczaj. W czasie wakacji młodzi mówią często, że się im dłuży, a podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych czas płynie nieubłaganie szybko. Bywa i tak, że czas przestaje się liczyć -  zwłaszcza podczas modlitwy. We wtorek uczestnicy FSM mogli dokonać zawierzenia siebie Jezusowi - tak, by On w każdym czasie był ich Panem i Zbawicielem.

Na kalwaryjskie wzgórze docierają kolejni goście, którzy dają swoje świadectwo ocalenia. I tak, Paweł Kukiz odpowiadał na pytania uczestników dotyczące historii, polityki i socjologii. Zgromadzonym pod sceną młodym powiedział, że nie tyle przyjeżdża, po to żeby im coś przekazać, lecz, aby z nich samych czegoś zaczerpnąć.

Bardzo entuzjastycznie została przyjęta Anna Seniuk. Aktorka opowiadała o swoim doświadczeniu Boga i wiary w życiu. Słuchacze mogli także wysłuchać kilku wierszy ks. Twardowskiego w jej interpretacji. Spotkanie to zakończyło się kilkoma opowiedzianymi przez prelegentkę anegdotami oraz modlitwą.

Tradycyjnie po kolacji odbył się koncert. Na scenie zagościł zespół Full Power Spirit. Członkowie grupy nie tylko zaprezentowali swoje kawałki, ale przygotowali dla publiczności układy choreograficzne, konkursy, „jaka to melodia” i wiele innych ciekawych zabaw.

Wieczorem do FSM-owiczów dołączył Dominik Tarczyński, który przed projekcją swojego filmu „Kolumbia - świadectwo dla świata” opowiedział o powstawaniu tej produkcji i losach bohaterów.

W środę na Kalwarię zawita Marek Jurek, swoją konferencję wygłosi także Jacek Pulikowski. Niecodziennym wydarzeniem będzie Eucharystia w obrządku greckokatolickim pod przewodnictwem władyki Benedykt ze Lwowa.

FSM to nierzadko pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby pierwszy krok uczyniony w kierunku Jezusa, pierwszy dotyk Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie trafiają do organizatorów – klimat i piękno FSM-u sprzyjają bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście na FSM przyjeżdżają również osoby na co dzień zaangażowane w życie Kościoła. I oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywanej w duchu franciszkańskim. Każdego dnia jest w planie Eucharystia, konferencje, spotkania w grupach dyskusyjnych, koncerty oraz wieczorne „kino pod chmurką”.

Spotkanie dla młodych  z całej Polski pierwszy raz miało miejsce w 1988 roku. Od tego to czasu gromadzi corocznie tysiące uczestników w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Tegoroczne Spotkanie, które rozpoczęło się w niedzielę 22 lipca, odbywa się pod hasłem „Projekt Mesjasz- Ocaleni” i potrwa do końca tygodnia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama