Dobiegają końca prace nad katolickim modlitewnikiem tradycji anglikańskiej. Przygotowuje go ordynariat dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii.
Jak twierdzi jego rzecznik prasowy ks. James Bradley, będzie on wzorcowym przykładem tego, jak połączyć tradycje obu Kościołów. Jego twórcy opierają się na Modlitewniku Powszechnym z 1662 r. Jest to w pewnym sensie anglikańska wersja brewiarza i innych ksiąg liturgicznych. W publikacji znajdzie się też wybór pism pisarzy anglikańskich. Zmiany wprowadzono jedynie tam, gdzie wymagała tego katolicka wiara. Zachowano modlitewne wezwania za królową, ale dodano modlitwy za Papieża.
Modlitewnik posługuje się tradycyjnym językiem anglikańskiej liturgii. „Sama jego podniosłość jest już świadectwem naszej postawy względem Boga” – wyjaśnia ks. Bradley. Choć zbiór modlitw przeznaczony jest przede wszystkim dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii, niewykluczone, że będą z niego korzystały również ordynariaty w innych krajach. Z anglikańskiej tradycji mogą też czerpać katolicy nie wywodzący się z anglikanizmu. „Mam nadzieję, że dzieło to przyczyni się do rozpowszechnienia codziennej modlitwy brewiarzowej wśród wszystkich wiernych” – dodaje rzecznik brytyjskiego ordynariatu.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.