Benedykt XVI wspiera byłych anglikanów także finansowo

Benedykt XVI wspiera anglikanów z Anglii i Walii, którzy przeszli na katolicyzm także finansowo.

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham papież przekazał im ok. 190 tys. euro. Ordynariat mający strukturę diecezjalną liczy obecnie ok. 1,3 tys. wiernych i 60 księży.

Ordynariaty personalne dla byłych anglikanów utworzył Benedykt XVI w 2011 r., aby umożliwić im normalne funkcjonowanie w strukturach Kościoła katolickiego przy zachowaniu ich anglikańskiej tradycji. Jednym z powodów ich konwersji były decyzje niektórych Kościołów Wspólnoty Anglikańskiej o dopuszczeniu wyświęcania kobiet na biskupów. Jak dotychczas utworzono dwa ordynariaty personalne, jeden jest w Walsingham a drugi powstał w USA.

Po swoim powstaniu Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham zwrócił się do Watykanu o finansowe wsparcie. Stojący na jego czele były anglikański biskup,a obecnie infułat Keith Newton poinformował, że jego roczne utrzymanie kosztuje ponad 1 mln euro.

Ordynariat musi z własnych środków finansować duszpasterstwo, utrzymanie świątyń i duchowieństwa. Do tego ma pod swoją opieką osoby w podeszłym wieku, w tym księży. W Kościele anglikańskim duchowni przechodzą na emeryturę w wieku 70 lat i wraz z rodzinami mają prawo do darmowego mieszkania. Po przejściu do Kościoła katolickiego nie mają już tych socjalnych zabezpieczeń.

26 maja wyświęceni zostaną dla ordynariatu nowi diakoni, a 21 kwietna święcenia kapłańskie dla Ordynariatu przyjęło w Londynie dwóch młodych mężczyzn, jeden liczący 27, a drugi 28 lat.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama