Peru: Spór o kopalnie miedzi się nasila

„Kościół jest bardzo zaniepokojony sytuacją ludności, stara się jednak utrzymać także dobre relacje ze szwajcarskim przedsiębiorstwem górniczym Xstrata” – powiedział wikariusz generalny prałatury Sicuani w Peru, ks. Eduardo Adelmann.

Mieszkająca tam ludność domaga się od przedsiębiorstwa zweryfikowania poczynionych szkód w środowisku naturalnym, powstałych w wyniku eksploatacji miedzi koło miejscowości Tintaya w prowincji Espinar. Żądania dotyczą m.in. zwiększenia z 3 do 30 proc. zysków kwoty przeznaczonej na rzecz lokalnej wspólnoty.

Pod koniec maja gwałtowne protesty mieszkańców pociągnęły za sobą śmierć dwóch osób, dziesiątki rannych i zatrzymanych. Aresztowano między innymi miejscowego burmistrza, a na objętym protestami obszarze wprowadzono na 30 dni stan wyjątkowy. Kościół katolicki został oskarżony przez władze o prowokowanie manifestacji w miejscowości Espinar, czemu stanowczo zaprzeczył ks. Adelmann.

Z kolei przewodniczący episkopatu Peru abp Salvador Piñeiro wezwał do wejścia na drogę dialogu. Poprosił ludność, by podjęła rozmowy z przedstawicielami rządu dla definitywnego rozwiązania konfliktu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PERU

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama