Katowicka prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące przekazania przez Komisję Majątkową nieruchomości parafii pw. św. Wojciecha w Radzionkowie (Śląskie). Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa - dowiedziała się PAP w prokuraturze.
Doniesienie przesłało w sierpniu ubiegłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według informacji przekazanych wówczas przez CBA, Komisja Majątkowa przekazała parafii z Radzionkowa 200 ha. Parafia starała się o zwrot 40 hektarów ziemi bezprawnie zabranej jej w czasach PRL.
Po przeprowadzonym postępowaniu sprawdzającym prokuratura wszczęła w tej sprawie dochodzenie - pod kątem poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych dotyczących zarówno utraconej, jak i przekazanej parafii ziemi.
Ostatnio sprawa została umorzona ze względu na brak danych uzasadniających popełnienie przestępstwa. Decyzja o umorzeniu postępowania jest prawomocna - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.
Do katowickiej prokuratury CBA przesłało także inne doniesienia dotyczące Komisji Majątkowej. Chodziło o przekazanie nieruchomości parafiom w Suszcu i Woli k. Pszczyny. Także w tym przypadku śledczy uznali, że nie doszło do złamania prawa i w lutym tego roku umorzyli postępowanie. Dowody zgromadzone w postępowaniu nie wykazały, by rzeczoznawcy majątkowi poświadczali nieprawdę w operatach szacunkowych - uznali śledczy.
Przeczytaj też:
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.