Ks. Tadeusz Lityński wyświęcony został 16 czerwca na biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko- gorzowskiej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Takie uroczystości religijne ostatni raz w gorzowskiej farze odbywały się 39 lat temu.
Głównym konsekratorem nowego biskupa byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, współkonsekratorami abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.
Abp Celestino Migliore w homilii m.in powiedział: "Pan Bóg nie tylko poszczególnym ludziom daje aniołów stróżów. Także każda diecezja ma swojego anioła. Bóg posługuje się takim niebieskim wysłannikiem aby przekazywać swoje szczególne przesłanie dla poszczególnych wspólnot chrześcijańskich. A to szczególne przesłanie kieruje się do biskupa diecezjalnego”.
Co dziś anioł stróż mówi do nowego biskupa z pośrednictwem Słowa Bożego? – zastanawiał się abp Migliore jednocześnie odpowiadając, że dzisiejsza ewangelia podkreśla konieczność troski pasterza o swoją owczarnię, czyli przede wszystkim troskę o wiarę i to w dwojakim sensie - w pozytywnym, żeby okazała się w całej swojej pięknej mocy i w negatywnym - aby była chroniona przed falsyfikatami. Biskupi mają być nauczycielami wiary, oni są stróżami prawa do integralnej wiary – podkreślił nuncjusz apostolski.
Biskup musi być człowiekiem pokoju – mówił abp Migliore. Jezus zaprasza nas wszystkich, a w szczególności pasterzy, biskupów, kapłanów - aby pokazać jasne oblicze Kościoła. Przemawiać z głębi serca pogłębiać potencjał świętości, podjąć wysiłek spotkania tych, którzy szukają Wody Żywej i pomóc ją znaleźć. „W szczególności od nas, biskupów, pasterzy, kapłanów, Jezus oczekuje, że będziemy osobami wiarygodnymi, którzy mamy doświadczenie wiary, którym nieobce są trudności i przeciwności życiowe i którzy w pokorze potrafią cierpliwie towarzyszyć innym w drodze do Chrystusa i jego wspólnoty na ziemi – powiedział abp Migliore.
Na uroczystości święceń biskupich przybyli do Gorzowa m.in.: biskupi z całej Polski, wśród gości jest dziekan Roty Rzymskiej bp Antoni Stankiewicz, ojcowie Paulini z Jasnej Góry, są przedstawiciele kościołów, stowarzyszeń i zgromadzeń chrześcijańskich, parlamentarzyści, władze miejskie i samorządowe, przedstawiciele wyższych uczelni, służb mundurowych i harcerze.
Bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu przyjął święcenia kapłańskie w 1988 r. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-1990) i parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie (1990-1993). Przez siedem lat pełnił funkcję notariusza Sądu Kościelnego w Gorzowie Wlkp. (1993-2000). W roku 2000 został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Trójcy w Ochli k. Zielonej Góry, a sześć lat później – proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. 28 kwietnia 2012 r.
Zawołaniem nowego biskupa będą słowa Adveniat Regnum Tuum (Przyjdź Królestwo Twoje). Znany jest również herb, jakim będzie się on posługiwał. Herb ten wpisany jest w tarczę hiszpańską. Na pierwszym polu herbowym barwy czerwonej (kolor Ducha Świętego, wyraża także gotowość do złożenia świadectwa wiary aż do przelania krwi, jest też kolorem miłości) umieszczony jest znak symbolizujący Najświętszą Maryję Pannę z Rokitna (stylizowana litera M, korona i orzeł). Drugie pole, w barwach złotej i srebrnej, oznacza synowskie przywiązanie oraz miłość i szacunek względem Stolicy Apostolskiej. W polu tym został umieszczony pastorał i księga Słowa Bożego (znaki posługi biskupiej). Na trzecim, dolnym polu, barwy niebieskiej (kolor oznaczający czystość, lojalność i wierność oraz symbolizujący ziemię, na której głoszone jest słowo Chrystusa), umieszczony jest baranek symbolizujący samego Chrystusa.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.