Jeśli rozpoczęta przez Arabską Wiosnę rewolucja nadal będzie szła w obecnym kierunku, zagrożona jest przyszłość mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Taki scenariusz wyłania się z najnowszego raportu opracowanego przez pozarządową organizację broniącą praw mniejszości (Minority Rights Group). Dokument nosi znamienny tytuł: „Ludy w niebezpieczeństwie”.
„Z jednej strony – czytamy w raporcie – rosną nadzieje związane z demokratyzacją. Z drugiej jednak jawią się nowe niebezpieczeństwa dla mniejszości religijnych i etnicznych, podobne do tych, jakich świadkami byliśmy po rozpadzie Związku Radzieckiego i Jugosławii”. Autorzy raportu wskazują jednoznacznie, że postępująca islamizacja sprawi, iż kozłem ofiarnym dokonujących się zmian będą m.in. chrześcijanie. Podkreślają, że już dziś jesteśmy tego świadkami w Syrii, Egipcie, Libanie, Jemenie czy Południowym Sudanie.
„Podziały religijne i etniczne między muzułmanami a niemuzułmanami oraz Arabami a pozostałymi mieszkańcami są wyrazem często niedocenianego na Bliskim Wschodzie wewnętrznego zróżnicowania, a to może stać się dyskryminującym wyróżnikiem prowadzącym do masowych zabójstw” – alarmują autorzy raportu poświęconego skutkom Arabskiej Wiosny.
"Pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” –
Papież spotkał się z kilkuset młodymi uczestniczącymi w dorocznej akcji Lato Dzieci w Watykanie.
"Gdzie Bóg jest wielbiony, człowiek wzrasta w swej godności".
Inicjatywa „Śpiewajmy z Papieżem” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie.
Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował letni kalendarz Ojca Świętego.