Oraz o byciu narzędziami ewangelizacji, „nauczycielami tej mądrości, której świat tak bardzo potrzebuje”.
Przedstawiciele Caritas dzięki uniwersalnemu językowi dzieł miłosierdzia, który jest zrozumiały dla wszystkich, ich świadectwu i wysiłkom oddania Jezusowi i Ewangelii stają się przykładami myślenia obywatelskiego, filantropii, a przede wszystkim narzędziami ewangelizacji – wskazał Franciszek podczas spotkania z delegacją Caritas z archidiecezji Toledo.
Wzniosłe cele
Papież na początku przemówienia odwołał się do przeżywanego jubileuszu 60-lecia działalności Caritas Toledo. Wskazał, że uch zaangażowanie, wykracza poza konkretne dobro, które można wyświadczyć jednostce. Objawia się to w podejmowaniu wyzwań, aby być siłą do zmian w społeczeństwie, poprzez szerzenie ducha miłosierdzia i sprawiedliwości; „aby obudzić we wszystkich ludziach dobrej woli bardziej braterskie sumienie”.
Ten wzniosły cel osiąga się dzięki profesjonalizmowi każdego z odpowiedzialnych za działania społeczne i charytatywne, zaczynając od formacji ludzkiej i duchowej. Pozwala to, aby skutecznie radzić sobie z ciągle zmieniającymi się problemami społecznymi. Na nowe wyzwania trzeba patrzeć z perspektywy nauczania społecznego Kościoła. „Nie zapominając o duchu współpracy i synodalności ze wszystkimi rzeczywistościami duszpasterskimi, które tworzą Kościół diecezjalny jako całość” – dodał Franciszek.
Jezus obecny w ubogim
Ojciec Święty zachęcił także, aby w podjętych zadaniach „iść naprzód”, zawsze ucząc się od Chrystusa: z żywej księgi modlitwy, Jego słowa, doświadczenia sakramentów, uważnego słuchanie głosu Jego pasterzy i obecności Jezusa w Eucharystii oraz w tych, którym służą. Franciszek dodał, aby byli „nauczycielami tej mądrości, której świat tak bardzo potrzebuje”.
*
Komunia, ubóstwo i służba nadają smak życiu duchowemu
O tym, że życie duchowe nabiera szczególnego smaku dzięki wspólnocie, braku przywiązania do jakichkolwiek dóbr i służeniu wszystkim, którzy tego potrzebują, mówił Ojciec Święty podczas spotkania z Siostrami Kanoniczkami Ducha Świętego de Saxia, członkami Towarzystwa Ducha Świętego oraz przedstawicielami innych wspólnot, żyjących wg charyzmatu bł. Gwidona z Montpellier. Pielgrzymują oni do Rzymu, dziękując za włączenie swojego patrona do grona błogosławionych.
Ubóstwo jako „gościna w Domu Boga”
„Poświęcić się przede wszystkim opiece i służbie ubogim” – od przywołania projektu życia bł. Gwidona z Montpellier Ojciec Święty rozpoczął rozważanie podczas spotkania z rodziną wspólnot, żyjących według charyzmatu dawnego Zakonu Ducha Świętego. Przypomniał, że był to pomysł zgodny z reformą życia zakonnego, którą zaaprobował papież Innocenty III.
Odwołując się do ślubu ubóstwa, Franciszek zwrócił uwagę, że jest on wyrażony w szczególnej formie: „życia bez niczego własnego”. Nie jest to po prostu „życie ogołocone”, ale zrozumienie, że jesteśmy gośćmi w „Domu Boga”, w „Domu Trójcy Świętej”, która nas przyjmuje. Jak dodał, ubodzy i potrzebujący pomocy są w tym domu współmieszkańcami tych, którzy powołani są, aby służyć. „Tak więc życie braterskie wykracza poza dzielenie się przestrzenią, zadaniami, posługami, życie braterskie polega na uczynieniu daru z siebie Bogu w naszym bracie, daru bez zastrzeżeń. Bez niczego własnego, pozostawionego w zakamarkach, ukrytego w celi, w kieszeni lub, co gorsza, w sercu” – podsumował Ojciec Święty.
Służba drogą do świętości
Następnie Papież zauważył, że to uwolnienie się od doczesnych przywiązań jest początkiem podążania za Duchem Świętym. „Tylko z tej wolności, bez jakiejkolwiek własności, możemy rozpocząć projekt, w którym wspólnie podążamy naprzód i którego jesteśmy eschatologicznym znakiem; podróżą do miejsca, do którego zaprasza nas Pan, podróżą do nieba, do wiecznych mieszkań, do których wzywa nas Bóg” – mówił. Podkreślił, że wzorem do naśladowania jest w tej wędrówce Pan Jezus. „Nasza świętość będzie polegać na tym, w jakim stopniu będziemy w stanie stać się małymi i sługami wszystkich, przyjmując ubogich i dając im pociechę naszej miłości” - zaakcentował.
Dziękczynienie za „niezwykłą beatyfikację”
Podczas porannej audiencji, siostry przekazały Ojcu Świętemu dary przygotowane na różnych kontynentach, gdzie posługują dziś duchowi uczniowie i uczennice bł. Gwidona z Montpellier. A więc: tambur afrykański, trzy rzeźby wykonane z hebanu przedstawiające rodzinę afrykańską, a także monstrancję oraz welon, ręcznie wykonany przez siostry z El Puerto de Santa Maria w południowo-zachodniej Hiszpanii. Prócz tego, Papieżowi przedstawiono do pobłogosławienia: obraz przedstawiający bł. Gwidona oraz projekt ołtarza, który ma zostać wykonany w kościele pw. św. Tomasza w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Krakowie. Wręczono także album ze zdjęciami, w którym są przedstawione wszystkie wspólnoty zakonne, które inspirują się charyzmatem założyciela.
W pielgrzymce dziękczynnej za włączenie Gwidona z Montpellier do grona błogosławionych i pozwolenie na jego kult liturgiczny, który Franciszek ogłosił listem apostolskim w formie motu proprio „Fide incensus”, podpisanym 18 maja 2024 r., uczestniczy ponad 300 osób, które przybyły do Rzymu m.in. z Polski, Hiszpanii, Ukrainy, Francji i Burundi. Pielgrzymom towarzyszy m.in. arcybiskup Montpellier Norbert Turini, matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, przełożona federalna klasztorów kontemplacyjnych w Hiszpanii, matka Candelaria Mejías Negreira, oraz moderator Towarzystwa Ducha Świętego, o. Wiesław Wiśniewski TDŚ.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.