Jakie tajemnice kryją podziemia żorskiego kościoła, do których ostatnie wejście zamurowano pół wieku temu? Na rozwiązanie zagadki przyjdzie poczekać jeszcze ok. miesiąca - dowiadujemy się z "Dziennika Zachodniego". Badania prowadzą specjaliści z Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa.
Trzygodzinne badania georadarowe, które rozpoczęły się wczoraj w kościele farnym w Żorach (śląskie), wykazały, że w podziemiach są "jakieś tajemnicze pochówki". Historycy od lat zastanawiają się, kto może spoczywać w kościelnych kryptach.
- Podejrzewamy, że mamy zabytkowe grobowce rajców i duchownych, datowane od XVII do XIX w. - mówi "Dziennikowi" Jan Delowicz z żorskiego muzeum. Podobno w jednej z kaplic znajduje się pięć zabytkowych trumien.
Interpretacja odczytów komputerowych zajmie ok. dwóch tygodni. Następnie podziemia zostaną prześwietlone za pomocą mikrokamery, wprowadzonej do posadzki kościoła przez dwucentymetrowe otwory, która określi, ile dokładnie jest nagrobków.
Badania w kryptach żorskiego kościoła prowadzone są po raz pierwszy. Kosztują 10 tys. złotych. Sfinansowane są z miejskiego budżetu.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.