"Echo Dnia" będzie przepraszać?

Kielecka Kuria protestuje wobec przekłamania homilii bp. Ryczana.

Kielecka Kuria skierowała pismo do redaktora naczelnego „Echa Dnia” w związku z opublikowanym dziś w tym dzienniku artykułem a pt. „Patrioci i analfabeci”, a omawiającym homilię bp. Kazimierza Ryczana, wygłoszoną 3 Maja w kieleckiej bazylice. Kuria żąda sprostowania dziennikarskich komentarzy odnośnie do nauczania historii, nieadekwatnych do wygłoszonych przez biskupa treści.

Rzecznik Kurii w Kielcach ks. Dariusz Gącik, w imieniu Kurii żąda sprostowania nieprawdziwego stwierdzenia zawartego w artykule, a mianowicie: „Biskup nie szczędził też słów krytyki nauczycielom, którzy nie protestowali ostatnio przeciwko ograniczeniu w szkole lekcji historii. – Patriotyczni analfabeci niestety nie obronią niczego”. Rzecznik domaga się zamieszczenia w gazecie słów, które rzeczywiście wypowiedział bp Ryczan: „Nauczyciele kontynuują głodówkę, by ratować w polskiej szkole naukę historii. Kto nie zna przeszłości swego narodu, swoich wzlotów i upadków, ten nie będzie jej bronił. Ten ją sprzeda, jak Targowica, która stała się symbolem zdrady. Patriotyczni analfabeci nie obronią niczego”.

Kuria oczekuje także przeproszenia za nieprawdziwe stwierdzenia. Rzecznik Kurii w swoich żądaniach powołuje się na prawo prasowe - art. 31 pkt.1 oraz art. 32, pkt.1,1 Ustawy z 26 stycznia 1984 r. (Dziennik Ustaw z 7 lutego 1984 r.).

Do redakcji „Echa Dnia” została także przesłana cała wczorajsza homilia bp. Kazimierza Ryczana, z sugestią opublikowania jej w całości.

„Wierna treść homilii, bez dziennikarskich komentarzy, pozwoli czytelnikom na zapoznanie się z prawdziwym, a nie manipulowanym nauczaniem biskupa kieleckiego” – mówi KAI ks. Dariusz Gącik.

Pismo Kurii zostało skierowane na ręce Stanisława Wróbla, redaktora naczelnego „Echa Dnia”.
„Wypędzając z życia narodu Boga i wartości, pogrążamy się w niewolę egoizmu” – mówił 3 Maja w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Ryczan, przypominając w homilii podczas Mszy św. za Ojczyznę nękające ją dzisiaj problemy i zagrożenia. Odniósł je do historycznych czasów Konstytucji 3 Maja, wskazując także na wartości narodowo–religijne, które zawsze cementowały Polskę.

Bp Ryczan jako jedną z aktualnych bolączek wymienił m.in. „protestujący świat pracy, którego milionowe rzesze nie mają posłuchu (…)”, nauczycieli, kontynuujących głodówkę, by ratować naukę historii, gdyż „patriotyczni analfabeci nie obronią niczego”. – „Kto nie potrafi wspominać ofiar przeszłości, ten wewnętrznie traci suwerenność” – mówił.

Odniósł się także do problemów, które wynikają z emigracji zarobkowej Polaków. - „O Ojczyźnie nie można zapominać dla chleba” – podkreślił. Nie można zapominać o „dzieciach, żonach, mężach, grobach rodzinnych”. Święto 3 Maja biskup kielecki nazwał „dniem Polaków miłujących ojczyznę”. Przypomniał czasy świetności Polski, genezę święta 3 Maja, wspomniał pokolenia, które w czasach zaborów i wojen pielęgnowały polskość – rzesze szlachty zagrodowej, żołnierzy i bojowników, duchownych diecezjalnych i zakonnych, pisarzy i poetów.

Biskup cytował fragmenty historycznych ślubów Jana Kazimierza zawierzenia Maryi polskiego narodu, w tym każdego z osobna Polaka, mówił o wyjątkowej czci, jaką Polacy darzą Matkę Chrystusa. „Pod Jej królowaniem Polska będzie suwerenna, wielka i – co więcej – nie zagrozi niczyjej suwerenności” – zakończył bp Kazimierz Ryczan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama