Turystyka etyczna, etyka turystyczna

O przestrzeganie zasad światowego kodeksu etyki w sektorze turystycznym zaapelowali uczestnicy VII Światowego Kongres Duszpasterstwa Turystyki. Odbywa się on w meksykańskim mieście Cancún (23-27.04).

W kończącym się jutro spotkaniu, zorganizowanym pod patronatem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, bierze udział 258 osób z 42 krajów z czterech kontynentów. Wśród uczestników było 116 świeckich związanych z sektorem turystyki, 123 kapłanów zaangażowanych w duszpasterstwo turystyczne, 17 biskupów, Beshara Boutros Raï, patriarcha Kościoła maronickiego z Libanu, oraz kard. Antonio Maria Vegliò.

W przemówieniu inaugurującym VII Światowy Kongres Duszpasterstwa Turystyki kard. Vegliò zwrócił uwagę na konieczność aktywnego włączenia się Kościoła w sektor turystyczny. Akcja duszpasterska powinna objąć każdą z trzech kategorii turystyki. Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących istnieje turystyka ogólna, turystyka religijna oraz turystyka chrześcijańska, której kulminacyjną formą jest pielgrzymka.

Prace kongresu skoncentrowały się wokół trzech tematyk: spuścizny religijnej o charakterze artystycznym w służbie turystyki i ewangelizacji; duszpasterstwa turystyki jako formy nowej ewangelizacji oraz wymiaru etycznego odpowiedzialnego rozwoju turystyki.

25 kwietnia, w święto ewangelisty Marka uczestnicy kongresu wzięli udział w Eucharystii, w czasie której kard. Vegliò poświęcił teren i kamień węgielny pod budowę nowej świątyni Matki Bożej przy Morzu w Cancún.

Podczas dyskusji nie brakowało kwestii związanych z Ziemią Świętą, która jest uprzywilejowanym miejscem pielgrzymek oraz turystyki religijnej. Pielgrzym jako świadek wiary, której doświadcza poprzez spotkanie z miejscami upamiętniającymi objawienie się Boga, nie tylko doznaje osobistej przemiany, lecz również staje się żywą reklamą „Piątej Ewangelii”. Jedna z relacji panelu okrągłego stołu dotyczyła prowadzenia pielgrzymek w Ziemi Świętej i związanych w tym odpowiednich uprawnień oraz zezwolenia zwanego „legitymacją duchowego animatora pielgrzymek”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama