Do wsparcia przez społeczeństwo działań na rzecz zmniejszenia przestępczości w Salwadorze wezwał przewodniczący episkopatu tego kraju.
Abp José Luis Escobar Alas odniósł się konkretnie do inicjatywy tamtejszego ordynariusza polowego, która doprowadziła do zawarcia rozejmu między dwoma krwawo rywalizującymi gangami młodzieżowymi. Ich bossowie dowodzą nimi z więzienia, gdzie trafili za dokonane przestępstwa. Ułatwiło to bp. Fabio Colindresowi podjęcie negocjacji na neutralnym gruncie. Zdaniem salwadorskich władz rozejm przyczynił się do wyraźnego spadku statystyk zabójstw w kraju zaliczanym do najniebezpieczniejszych na świecie.
Jak stwierdził abp Escobar, podobnej współpracy należy oczekiwać „nie tylko gdy chodzi o problem gangów, ale także w innych dziedzinach porządku gospodarczego, politycznego i społecznego”. Dodał przy tym, że Konferencja Episkopatu Salwadoru jednogłośnie popiera inicjatywy duszpasterskie wśród przestępców osadzonych w więzieniach, a celem jest rzeczywiste wejście kraju na drogę pokoju. „Nasze motywacje nie mają charakteru politycznego ani nie godzą w porządek prawny – zapewnił przewodniczący salwadorskiego episkopatu. – Nie mamy ukrytych celów poza duszpasterskimi”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.