Abp Romero niedługo błogosławionym?

Modlił się o to wysłannik Watykanu podczas obchodów 100. urodzin diecezji San Salvador.

- Podczas tego święta czujemy się bardzo bliscy abp Romero i prosimy Boga, by szybko został wyniesiony na ołtarze – modlił się kubański kard. Jamie Ortega y Alamino w San Salvador. Hierarcha był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej podczas obchodów 100 rocznicy powstania tej diecezji. W obchodach wzięli udział m.in. wiceprezydent Salwadoru Sanchez Ceren i kard. Oscar Andreas Rodriguez Maradiaga z Hondurasu.

Niedawno przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, abp Vincenzo Paglia stwierdził, że rozpoczęty w 1996 roku proces beatyfikacyjny salwadorskiego duchownego posunął się do przodu. Dodał, że dotychczasowe spowolnienie prac wynikało z „prób politycznej instrumentalizacji” Romero.

Oscar Romero był arcybiskupem diecezji San Salvador. Podczas rządów junty wojskowej sprzeciwiał się regularnym represjom wobec ludności. Zginął zastrzelony 24 marca 1980 roku podczas odprawiania Mszy św. W kaplicy szpitalnej. Do dziś sprawa jego morderstwa nie jest wyjaśniona, prawdopodobnie dokonały je rządowe „szwadrony śmierci”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama