Salwador ma nowego prezydenta

Przewagą zaledwie 0,22 proc., według wstępnych wyników, Salvador Sánchez Cerén z lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabunda Martiego został wybrany w pierwszej turze wyborów na prezydenta Salwadoru.

Tamtejsza konferencja episkopatu, komentując elekcję nowej głowy państwa, a także powstałą w kraju sytuację, oczekuje od nowego prezydenta otwarcia, dialogu i konsultacji z całym społeczeństwem. Oficjalne rezultaty wyborów zostaną podane dopiero po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych nieprawidłowości i protestów. Główny kontrkandydat elekta nie uznał tych wyników i oskarża zwycięzcę o ich sfałszowanie.

„Wynik wyborów jest czytelnym przesłaniem narodu salwadorskiego; chce on być rządzony w postawie dialogu i narodowego konsensusu – piszą salwadorscy biskupi. – Pojednają nas to jako społeczeństwo i doprowadzi do istotnych porozumień na szczeblu krajowym, byśmy razem rozwiązali poważne problemy narodowe”.

Hierarchowie wyrażają też duże zaniepokojenie napięciem, które powstało w kraju po wyborach. „Dlatego apelujemy jako pasterze do przywódców partii politycznych o wykazanie dobrej woli i dobrych intencji, by jak najszybciej rozwiązać aktualne problemy z korzyścią dla wszystkich Salwadorczyków” – czytamy w oświadczeniu tamtejszego episkopatu.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg