Rezurekcja w bazylice Bożego Grobu

Rezurekcyjna Msza Święta przy Bożym Grobie była kulminacyjnym punktem obchodów Triduum Paschalnego w Jerozolimie.

Wielkanocną Eucharystię z łacińskim patriarchą Fouadem Twalem koncelebrował między innymi kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Do Grobu Zmartwychwstałego pielgrzymował również premier Włoch Mario Monti, który uczestniczył w prywatnej Mszy odprawionej przez franciszkańskiego Kustosza Ziemi Świętej.

Kard. Levada uczestniczył wraz z franciszkanami w pierwszych nieszporach uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas wielkanocnej Eucharystii prefekt Kongregacji Nauki Wiary włączył się we wspólnotę jerozolimskiego Kościoła Matki, by wspólnie z jego duszpasterzami, lokalnymi wiernymi oraz pielgrzymami wyśpiewać wdzięczne Te Deum za dar zbawienia.

W homilii patriarcha Twal podkreślił znaczenie chrześcijańskiej nadziei płynącej z tajemnicy zmartwychwstania. „Z tego Grobu – mówił – emanuje Światło i Pokój. Potrzebujemy ciągle tego daru Zmartwychwstałego, aby odmienić oblicze Ziemi Świętej i całego świata”.

Podczas procesji rezurekcyjnej wewnątrz bazyliki zostały odśpiewane cztery fragmenty Ewangelii o Zmartwychwstaniu. W tym symbolicznym geście zawiera się realizacja nakazu Jezusa, aby prawda o Jego zbawczej męce i zmartwychwstaniu rozeszła się z Jerozolimy aż po krańce ziemi.

Jerozolima jest często utożsamiana ze środkiem świata. Naprzeciwko wejścia do kaplicy grobu Zbawiciela, w części dawnego chóru kanoników, obecnej kaplicy katolikon należącej do Greków prawosławnych, znajduje się rzeźbiony kamień. Symbolika tego kamiennego „pępka świata“ jest głęboko teologiczna. Jerozolima, a dokładniej miejsce śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, stało się centrum świata przez tajemnicę odkupienia wszystkich narodów i każdego człowieka. Ta symbolika jest też zaznaczona w tzw. krzyżu jerozolimskim, który w czterech rogach równoramiennego krzyża ma umieszczone małe krzyżyki. Oznaczają one cztery strony świata objęte uniwersalnym zasięgiem Krzyża Zbawiciela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg