Misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Inscenizacje ewangelicznych scen uczty u Szymona i zdrady Judasza, którym przyglądały się tysiące wiernych, zainaugurowało w środę późnym wieczorem zasadniczą część misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).

W historyczne postacie sprzed dwóch tysięcy lat wcielili się ojcowie bernardyni oraz świeccy z różnych rejonów południowej Polski. Jezusa Chrystusa zagrał brat Terencjan, kleryk I roku kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Inscenizacje przedstawiono na specjalnej scenie obok kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie.

W Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprezentowana zostanie scena obmycia przez Chrystusa nóg Apostołom. Zgodnie z tradycją aktu tego dokona kustosz sanktuarium. Później dróżkami kalwaryjskimi przejdzie procesja. Wierni będą podążali za Jezusem i Apostołami na Ostatnią Wieczerzę, a następnie do ogrodu Getsemani, gdzie nastąpi pojmanie Chrystusa. Dzień zwieńczy wieczorny sąd nad Zbawicielem w pałacu Kajfasza.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. Misteria Męki Pańskiej organizowane są od początku istnienia sanktuarium.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama