Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę fundacji Lux Veritatis na bezczynność przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu dotyczącym przyznania miejsc na multipleksie cyfrowym - poinformowała w środę KRRiT.
Skargę na bezczynność przewodniczącego KRRiT fundacja o. Tadeusza Rydzyka złożyła w związku z nierozpoznaniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej rozdysponowania miejsc na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Lux Veritatis starała się o miejsce dla Telewizji Trwam.
Skarga fundacji została złożona 11 stycznia 2012 r. - na kilka dni przed wydaniem przez KRRiT decyzji rozstrzygającej postępowanie odwoławcze. Krajowa Rada odrzuciła wówczas wszystkie odwołania złożone przez podmioty ubiegające się o miejsce na MUX-1, w tym odwołanie Lux Veritatis.
Jak poinformowała KRRiT w przesłanym PAP komunikacie, sąd administracyjny uznał, że fundacja popełniła błąd formalny w postępowaniu administracyjnym - przed złożeniem skargi nie wezwała KRRiT do usunięcia naruszenia prawa.
Krajowa Rada podkreśliła w komunikacie, że napływają do niej wnioski o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej szczegółów na temat decyzji podjętych w postępowaniu dotyczącym rozdysponowania miejsc na MUX-1, co jednak nie jest możliwe. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że decyzje KRRiT zawierają cytaty z wniosku koncesyjnego Lux Veritatis, a temu fundacja - jako jedyny z wnioskodawców - nadała klauzulę poufności.
KRRiT dwukrotnie - w połowie lutego i na początku marca - zwracała się do Lux Veritatis z zapytaniem, czy wyraża zgodę na rezygnację z przysługującego przedsiębiorcy prawa do ograniczenia dostępu do informacji publicznej, jednak fundacja na pisma Krajowej Rady nie odpowiedziała.
WSA w Warszawie ma rozpatrzyć jeszcze jedną skargę fundacji o. Rydzyka, złożoną w postępowaniu dotyczącym rozdysponowania miejsc na MUX-1. Lux Veritatis pod koniec lutego zaskarżyła decyzję KRRiT odmawiającą przyznania jej miejsca dla TV Trwam. Podobną skargę złożyła też spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5.
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub.r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony - zdaniem KRRiT sytuacja finansowa fundacji nie wróżyła powodzenia przedsięwzięcia. Jak wyjaśniała KRRiT, fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn. Sytuacja finansowa fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie posiadała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.
Z dokumentów złożonych w KRRiT przez Lux Veritatis wynika, że jej majątek to ok. 90 mln zł, jednak w większości są to środki pochodzące z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Fundacja odmówiła KRRiT informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki.
Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.
Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić na nie konkurs. W tym tygodniu KRRiT poinformowała o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie umieszczenia czterech kolejnych programów na MUX-1.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.