Góralski Wielki Tydzień

Na Góralski Wielki Tydzień na Szczyrkowskiej Górze Błogosławieństw zaprasza kustosz Sanktuarium ks. Marek Kaczmarczyk SDB.

"Przyzwyczailiśmy się do góralskiej pasterki. Tymczasem, zwyczaje wielkanocne, konkursy  pisanek itp. są wprawdzie bogactwem różnych regionów Polski w tym Beskidów, ale nie możemy zapomnieć o najważniejszym przesłaniu tych najważniejszych świąt w chrześcijaństwie.  Szczyrk ściąga na Święta Wielkiej Nocy gości z kraju i zagranicy. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pielgrzymów pragniemy zaprosić do przeżywania Świętego Triduum Paschalnego w góralskiej oprawie" - mówi kustosz Sanktuarium ks. Marek Kaczmarczyk SDB.

W Wielki Czwartek, 5 kwietnia księża opiekujący się sanktuarium zapraszają na Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg 12. wybranym mężczyznom. Wielki Piątek to czas ciszy i modlitwy. Modlitewne czuwanie przy Ołtarzu Adoracji trwać będzie od godziny 9.00 do 18.00. Z uwagi na to, że wiele osób pracuje do późna, chcąc mieć już wolną sobotę i Wielkanoc, Ceremonie Męki Pańskiej rozpoczną się o 19.00. W Wielką Sobotę od godziny 9.00 do 17.00 na placu przed Sanktuarium święcone będą święcimy pokarmy wielkanocne. 

Najważniejsza Liturgia w Roku Kościelnym na Górce rozpocznie w Wielką Sobotę się o 20.00. "Postępujemy zgodnie z wymogami liturgii.  Nie można bowiem mówić o Wielkiej Nocy i rozpalać ogień w blasku zachodzącego słońca. Byłoby to nieporozumieniem. Poza tym obecność relikwii krwi bł. Jana Pawła II zobowiązuje. To przecież za jego pontyfikatu Kongregacja ds. Kultu Bożego opublikowała list o przeżywaniu Triduum Paschalnego".  Po Wigilii Paschalnej, odbędzie się procesja rezurekcyjna w oprawie muzycznej orkiestry dętej, kapeli i zespołów regionalnych.

Spowiedź – na Górkę przychodzą osoby nieraz wracające do Boga po latach - odbywać się będzie według planu zamieszczonego na stronie www.szczyrk.sdb.org.pl    

W przeżywaniu liturgii Wielkiego Tygodnia będzie wiernym towarzyszył będzie chór Sanktuarium oraz kantorzy Zespołu Regionalnego "Klimczok" w strojach góralskich. Repertuar został  zaczerpnięty z liturgii sprawowanej przez krakowskich Dominikanów. Będą utwory Pawła Bębenka, jak również te ze zbiorów chóru diecezji rzymskiej autorstwa ks. prałata Marco Frisiny. W Wielki Piątek nie może zabraknąć śpiewu średniowiecznego Trishagionu w języku greckim, łacińskim i polskim. Dzięki życzliwości dyrygenta scholi Sykstyńskiej ks. Massimo Palombella SDB śpiewy allelujatyczne będą  nawiązywały do liturgii papieskiej. 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg