Kubańska policja usunęła 13 opozycjonistów z bazyliki Matki Bożej Miłosiernej w Hawanie, którą okupowali od środy, domagając się otwarcia politycznego Kuby przed wizytą papieża Benedykta XVI w tym kraju - poinformował w piątek rzecznik Kościoła katolickiego.
Policja interweniowała na prośbę kardynała Jaime'a Ortegi, a protestujący, należący do nielegalnej Partii Republikańskiej, nie stawiali oporu - poinformował rzecznik hawańskiej kurii arcybiskupiej Orlando Marquez.
Wcześniej Kościół katolicki na Kubie zdystansował się od protestu, który określono jako "próbę zakłócenia uroczystego nastroju, w jakim kubańscy wierni i wielu innych obywateli kraju oczekuje z radością wizyty Ojca Świętego".
Benedykt XVI odwiedzi komunistyczną Kubę w dniach 26-29 marca, czternaście lat po wizycie pierwszego papieża na wyspie, Jana Pawła II.
Grupa opozycjonistów - ośmiu mężczyzn i pięć kobiet - początkowo domagało się audiencji u papieża podczas jego wizyty, a następnie, by Ojciec Święty negocjował listę ich postulatów z kubańskim rządem.
Według portalu internetowego Partii Republikańskiej, opozycjoniści domagali się bezwarunkowego uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania represji wobec opozycji, wolności wypowiedzi i zrzeszeń oraz dostępu do nieocenzurowanej informacji.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.