Nadzieja „nowej ewangelizacji”, to tytuł pierwszego listu pasterskiego abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego po ingresie do Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie, który zostanie odczytany w niedzielę, 5 lutego, we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej.
Nowy metropolita częstochowski pisze m.in.: „Za przykładem św. Pawła – przez głoszenie Ewangelii – pragnę prowadzić Was i wszystkich ludzi do Chrystusa. Was, którzy jesteście blisko i tych, którzy są z dala od Ewangelii i Kościoła". Hierarcha zauważa, że „największym zagrożeniem i nieszczęściem człowieka jest nieznajomość Ewangelii, a tym samym brak spotkania i znajomości Chrystusa. A to oznacza również brak umiejętności nadania sensu swojemu życiu.”
W swoim pierwszym liście pasterskim nowy metropolita częstochowski wyraża wdzięczność abp Stanisławowi Nowakowi „za wieloletni i wielokształtny trud duszpasterskiej odpowiedzialności i współpracy wraz z Księżmi Biskupami Pomocniczymi, Braćmi w kapłaństwie”. Kieruje również wdzięczność „w stronę ludzi służących Prawdzie, którzy współpracowali w przekazie obszernych i rzetelnych informacji na czele z naszym Tygodnikiem Niedziela, rozgłośniom radiowym: Fiat, Jasna Góra, Radia Maryja oraz Telewizji Trwam.”
Uroczysty ingres abp Wacława Depo do Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny odbył się 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.
Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego a zarazem drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskiej prowincji kościelnej. Kościołem częstochowskim kierowali kolejno biskupi: Teodor Kubina (1925-51), Zdzisław Goliński (1951-63), Stefan Bareła (1964-84), Stanisław Nowak (1984-92, od 25 marca 1992 do 29 grudnia 2011 arcybiskup metropolita częstochowski).
W herbie biskupim abp W. Depo umieścił słowa: „Ad Christum Redemptorem hominis” – „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.