Światowa czołówka we wspinaczce sportowej weźmie w weekend udział w pierwszych w tej dyscyplinie zawodach w Iranie. Zaproszenie otrzymała również tarnowianka Edyta Ropek, która będzie musiała - podobnie jak pozostałe uczestniczki - wystartować w hidżabie.
"Jako zawodniczka pierwszy raz jadę do kraju muzułmańskiego. Pobyt w Iranie wiąże się z obowiązkowym strojem, jaki będę musiała założyć. Kobiety muszą mieć zakryte całe ciało, oprócz twarzy i dłoni, także podczas rywalizacji. Wystartuję zatem w hidżabie. Specjalne ubrania przygotowuje organizator imprezy" - powiedziała PAP trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata (2008, 2009, 2011).
32-letnia Ropek przyznała, że trudno jej przewidzieć, jak się będzie czuć w takim stroju podczas wspinaczki po ścianie i czy wpłynie on na wynik.
"Może gdybym poćwiczyła w hidżabie, byłoby mi łatwiej potem w zawodach, ale ... Nie ja jedna zostanę tak ubrana, więc warunki startowe będą jednakowe dla wszystkich. Poza tym rezultat jest mniej ważny. Wspinaczka zdobyła w Iranie bardzo szybko dużą popularność i ta impreza ma służyć promocji, bo w tym kraju myślą o zorganizowaniu zawodów Pucharu Świata, a nawet mistrzostw globu" - wyjaśniła zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus, która została nominowana do prestiżowej nagrody National Geographic Traveler.
Zawody masters odbędą się w miejscowości Zanjan, na północy Iranu, 350 kilometrów od stolicy. Ich program obejmuje trzy konkurencje wspinaczki: prowadzenie, bouldering i na czas. W tej ostatniej wystąpi tarnowianka, wicemistrzyni świata z 2007 roku.
"Udział w imprezie potwierdzili najlepsi wspinacze, m.in. Rosjanie Alina Gajdamakina, Maria Krasawina, Stanisław Kokorin, Siergiej Sinicyn czy Czech Libor Hroza. Warto dodać, że bardzo dobrych zawodników w konkurencji na czas ma też Iran" - wspomniała Ropek.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.