Biskupi szykują się do rekolekcji

Tegoroczne rekolekcje Episkopatu Polski odbędą się na Jasnej Górze w dniach 25-28 listopada. Ich temat to: "Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj" - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Nauki rekolekcyjne poprowadzi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Jest on znany z działalności ewangelizacyjnej - współorganizuje "Przystanek Jezus" dla młodzieży zgromadzonej na festiwalu rockowym oraz pielgrzymek dla nauczycieli "Warsztaty w drodze".

"Mam jedną tęsknotę i o to się modlę, żeby ten czas, który biskupi spędzą na rekolekcjach, był czasem, który wyda w ich sercach takie owoce, jakie Duch Święty chce" - podkreślił bp Dajczak. Jak przyznał, jego pragnieniem jest, aby dni ćwiczeń duchowych były dla biskupów "oddechem wiary, spokojnym otwarciem na to wszystko, co Duch Święty chce powiedzieć do Kościoła w Polsce".

W programie jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dzień sakramentu pokuty.

Równolegle z rekolekcjami Episkopatu na Jasnej Górze odbędą się rekolekcje dla kierowców biskupów.

Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 r., kiedy odbyły się one po raz pierwszy z inicjatywy prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się one regularnie.

Rekolekcje poprzedzi Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

Jak powiedział PAP sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, Rada Stała KEP wiele uwagi poświęci przygotowaniom do kanonizacji papieża Jana Pawła II, a zwłaszcza inicjatywom duszpasterskim, związanym z przygotowaniem do kanonizacji. Hierarchowie omówią też formy dziękczynienia po kanonizacji Ojca Świętego, a także zbliżającej się wizyty biskupów (w lutym przyszłego roku) u papieża Franciszka.

Podczas Rady Stałej KEP - jak poinformował PAP bp Polak - omawiane będą również kwestie związane z obchodami 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, pierwszych wolnych wyborów i 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.

W skład Rady wchodzą: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny, sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez zebranie plenarne KEP na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Rada Stała przygotowuje sprawy na zebranie plenarne KEP i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace KEP, może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg