W niedzielę w Warszawie Marsz Świętości Życia

W niedzielę po raz dziewiąty odbędzie się w Warszawie Marsz Świętości Życia. Tym razem jego hasłem będzie "On, ona od poczęcia" - poinformował PAP dyrektor Wydziału Rodzin Archidiecezji Warszawskiej ks. Dominik Koperski.

Podczas marszu osoby niepełnosprawne, skupione wokół Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych, będą niosły przepisane ręcznie na 30-metrowym płótnie słowa homilii bł. Jana Pawła II, wygłoszone w 1997 r. w Kaliszu.

Ks. Koperski przypomniał, że Jan Paweł II wygłosił ją podczas szóstej pielgrzymki papieskiej do Polski. Homilia w całości dotyczyła świętości życia i jego ochrony od chwili poczęcia. "Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości" - mówił wówczas papież.

"Nie krył bólu, że musi te słowa powiedzieć we własnej ojczyźnie" - powiedział ks. Koperski i dodał: "Chcemy przypomnieć nauczanie papieża i jego wezwanie, byśmy byli solidarni z życiem".

Jak poinformował, marsz wyruszy ok. godz. 13.30 z Placu Zamkowego do Bazyliki Św. Krzyża. Wcześniej, o godz. 12.30, w katedrach obu warszawskich diecezji (św. Jana na Starym Mieście oraz św. Floriana na Pradze) odprawione zostaną msze święte. Eucharystię w archikatedrze św. Jana odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, natomiast Mszę świętą w katedrze św. Floriana - biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Sformowane po nich pochody ze stołecznych katedr dojdą do Placu Zamkowego, tam połączą się i Traktem Królewskim podążą do Bazyliki Św. Krzyża.

Do obchodzenia Dnia Świętości Życia wezwał papież Jan Paweł II; w encyklice "Evangelium vitae" wyjaśniał, że podstawowym celem Dnia jest "budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

W Polsce Dzień Świętości Życia został ustanowiony w 1998 r. przez Episkopat Polski i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Życia - ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za rodzinę, zachęcanie do założenia rodziny i posiadania dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg