Jezuici wyróżnieni na pożegnanie

Jezuici zostali honorowymi obywatelami Toleda. Po pięciu wiekach obecności, w ramach reorganizacji struktur zakonnych w Hiszpanii, Towarzystwo Jezusowe opuściło to zabytkowe miasto.

Uroczystość odbyła się 23 stycznia, w dzień św. Ildefonsa, patrona Toledo, w obecności władz kościelnych i cywilnych regionu Kastylii-La Manchy. „Nie mam słów, aby wyrazić moje podziękowanie. Jezuici nauczyli nas, czym jest cicha posługa tak wielu wiernym, kapłanom i osobom zakonnym, małżeństwom i klerykom – powiedział abp Braulio Rodríguez Plaza. – Chcemy być godni ojców jezuitów, którzy tutaj tak wiele nas nauczyli, którzy służyli nam tak skutecznie. Niech Bóg wynagrodzi wasze wysiłki. Mamy nadzieję, że Towarzystwo Jezusowe wróci”.

Burmistrz Emilio García-Page podkreślił wielki wkład jezuitów w rozwój miasta w ciągu pięciu wieków. „Zostawiamy wam dzisiaj drzwi otwarte, abyście wrócili do Toledo, jak to miało już miejsce kilka razy w historii” – powiedział García-Page.

Jezuici przybyli do Toledo po śmierci kard. Juana Martíneza Silíceo, który był przeciwny ich osiedleniu się w mieście. Jego następca abp Bartolomé de Carranza OP wydał stosowne zezwolenia i w 1558 r. przybyli pierwsi członkowie Towarzystwa Jezusowego. Niewiele później otworzyli znaną w Hiszpanii szkołę św. Eugeniusza, która już w pierwszych latach istnienia miała 700 uczniów. W 1767 r. jezuici zostali wypędzeni z Królestwa Hiszpanii przez króla Karola III. Do Toledo wrócili w 1903 r. Odzyskali kościół św. Ildefonsa i rezydencję, gdzie pozostali do lipca ubiegłego roku.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg