„Nowe wyzwania dla świadectwa Kościołów w Europie” – taki jest temat spotkania Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Odbędzie się ono w Genewie w dniach 26-28 stycznia. W obradach weźmie udział troje Polaków: abp Józef Michalik i ks. prałat Piotr Mazurkiewicz z ramienia CCEE i dr Joanna Matuszewska (z Kościoła ewangelicko-reformowanego) z ramienia KEK.
Komitet, który powstał w 1972 r., obraduje zazwyczaj raz w roku. Jest on instancją dialogu między KEK i CCEE. W jego skład wchodzą sekretarze generalni obu organizacji oraz po 7 osób z wyboru, reprezentujących każdą z nich.
Uczestnicy tegorocznego spotkania wysłuchają referatów ekspertów. Prof. Giancarlo Blangiardo, demograf z uniwersytetu Milano-Bicocca mówić będzie o demograficznych, politycznych i gospodarczych wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołami i społeczeństwami. Z kolei prof. Alister McGrath, teolog z King’s College w Londynie przedstawi tę samą problematykę z punktu widzenia duchowości. Wypowiedzi te będą podstawą do dyskusji, która ma przynieść odpowiedzi teologiczne i praktyczne na bazie lokalnych doświadczeń duszpasterskich.
Członkowie Komitetu spotkają się m.in. z przedstawicielami Światowej Rady Kościołów, Światowej Federacji Luterańskiej, Światowego Przymierza Kościołów Reformowanych, stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie, abp. Silvano Tomasim, a także zwiedzą Muzeum Reformacji. Zajmą się również dialogiem z muzułmanami w Europie oraz problemami Cyganów.
Istniejąca od 1959 r. KEK grupuje 120 Kościołów prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich ze wszystkich państw Europy oraz 40 organizacji stowarzyszonych. Z kolei działająca od 1971 r. COMECE skupia 33 przewodniczących katolickich konferencji episkopatu oraz arcybiskupów Luksemburga i Cypru (obrządku maronickiego), biskupa Kiszyniowa i eparchę Mukaczewa (obrządku biznatyjsko-rusińskiego).
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.