W hiszpańskiej Kordobie trwają jubileuszowe obchody z okazji 1000. kursu chrześcijańskiego zorganizowanego w tamtejszej diecezji. Tzw. Cursillos de cristianidad należą do najbardziej rozpowszechnionych form ewangelizacji i prowadzone są tam od połowy ubiegłego wieku. Mszę dziękczynną odprawił w miejscowej katedrze kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Obchody rozpoczęły się już w sobotę. Kard. Ryłko spotkał się najpierw z laikatem z diecezji Kordoba. W konferencji mówił o roli świeckich w nowej ewangelizacji. Wezwał ich, aby stali się prawdziwym ziarnem, które przemieni wszystkie płaszczyzny społeczeństwa. W kontekście dominującego relatywizmu podkreślił znaczenie osobistego spotkania z Chrystusem, ponieważ świadczy ono o chrześcijańskiej tożsamości. „Warto być chrześcijaninem i powinniśmy czuć się z tego dumni” – powiedział kard. Ryłko, który odpowiedział następnie na szereg pytań.
Następnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich spotkał się w dawnym kościele jezuitów z młodzieżą. Na tę okazję sprowadzono relikwie św. Jana z Awili, jednego z patronów ŚDM w Madrycie. „Nie chowajcie Chrystusa tylko dla siebie. Świat potrzebuje świadectwa waszej wiary!” – apelował do młodych kard. Ryłko.
Dzisiaj w południe w zabytkowej katedrze odprawił uroczystą Mszę dziękczynną za 1000 kursów chrześcijańskich, jakie odbyły się w Kordobie. W homilii podkreślił znaczenie Ruchu Kursów Chrześcijańskich, który odegrał ważną rolę w formacji świeckich, nie tylko w Kościele hiszpańskim, ale także w wielu krajach świata.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.