W 2011 r. zanotowano 2141 przypadków aktów agresji, napaści i prześladowań
W 2011 r. zanotowano 2141 przypadków aktów agresji, napaści i prześladowań w stosunku do chrześcijan w Indiach – wynika z opublikowanego dziś raportu organizacji Świeckie Forum Katolickie (CSF), wspieranej przez arcybiskupa Bombaju, kard. Oswalda Graciasa.
Autorzy dokumentu zaznaczają że chodzi tu jedynie o zdarzenia, które zostały publicznie ujawnione, np. w środkach przekazu, a gdyby doliczyć nigdzie nie zarejestrowane, to ich liczba byłaby jeszcze wyższa. Przewidują, że w 2012 r. wzrosną prześladowania ze strony ekstremistycznych grup hinduistycznych. Antychrześcijańską przemoc nazywają „wirusem, który zainfekował społeczeństwo”, gdyż prześladowania się rozpowszechniają i obejmują prawie wszystkie stany Indii.
Co najmniej 1100 rodzin chrześcijańskich było „łatwym celem” ataków. Zdaniem autorów raportu jest to „przemyślana kampania”, która w 2012 r. może się jeszcze rozwinąć.
Pierwsze miejsce, gdy chodzi o liczbę przypadków prześladowań zajmuje południowy stan Karnataka. W 2011 r. odnotowano tam ich ponad 1000, czyli średnio 3-5 każdego dnia. Kolejne miejsca zajmują stany: Orisa, Gudżarat, Madhja Pradeś i Ćhattisgarh.
Głównymi ofiarami są kobiety (zwłaszcza siostry zakonne oraz siostry, żony i córki pastorów, gwałcone i molestowane seksualnie), a także dzieci – „bezbronni obserwatorzy zbrodni”, narażeni na brak żywności, niedożywienie, życie w obozach dla uchodźców, strach, bark bezpieczeństwa finansowego, nadużycia i pracę.
Komentując raport, sędzia Michael F. Saldanha zwraca uwagę, że „policja, biurokracja i wymiar sprawiedliwości sprawiają wrażenie uchylania się od swoich obowiązków”. Z kolei prof. Ram Puniyani, zajmujący się hinduistycznym ekstremizmem zaznacza, że zwolennicy ideologii hindutwy (hinduskiego nacjonalizmu) pokazali, jakie są ich zamiary wobec chrześcijan, a szczególnie należących do wspólnot plemiennych. Są oni przekonani, że misjonarze chrześcijańscy nawracają siłą i przekupstwem, przez co stanowią „zagrożenie dla hinduizmu”.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci stale zmniejsza się procentowy udział wyznawców Chrystusa w ogólnej liczbie ludności Indii. W 1972 r. stanowili oni 2,60 proc. mieszkańców, w 1981 r. – 2,44 proc., a w 2001 r. – 2,30 proc.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.